Юридическата кантора Mishcon de Reya съобщи, че е завела иск срещу британското правителство, с който настоява парламентът на Острова да одобри излизането на страната от Европейския съюз (ЕС), преди да започне официалната процедура, предава Ройтерс.
Базираната в Лондон кантора посочва, че е необходимо решение на парламента, което да е одобрено от народните представители и в двете камари, преди да бъде задействан член 50 от Договора от Лисабон, който регламентира процедурата по напускане на ЕС.
Кантората е действала от името на група нейни клиенти, чиято самоличност обаче не разкрива, става ясно от съобщението ѝ, посочва информационната агенция. Според ВВС става въпрос за група представители на бизнеса и науката.
Според юристите правителството на Великобритания няма необходимите правомощия да започне процедурата за раздяла с Брюксел и има нужда от одобрението на парламента.
„Резултатите от референдума не са правно обвързващи и задействането на чл. 50 от Договора от Лисабон от премиера без одобрението от парламента би било незаконно“, посочва се в съобщението на кантората.
Mishcon de Reya е в непрекъсната кореспонденция с правителствени юристи от 27 юни насам. Компанията е поискала уверение от името на клиентите ѝ, че правителството ще уважава суверенитета на британския парламент.
Ройтерс припомня, че консервативният премиер Дейвид Камерън подаде оставка, след като стана ясно, че 52% от британците подкрепят страната им да напусне ЕС. Той посочи при подаването на оставката, че наследникът му, който се очаква да поеме поста в началото на есента, ще задейства чл. 50 от Договора от Лисабон.
За най-вероятен наследник на Камерън се сочи сегашният министър на вътрешните работи на Великобритания Тереза Мей. Тя официално влезе в битката за лидерското място в Консервативната партия.
Мей вече ясно даде да се разбере, че ще уважи резултатите от референдума.
Темата за Brexit можете да следите тук
преди 8 години до 1Въпросът е не дали ще бъде признат рефередума, а кога това ще се случи - ПРЕДИ ИЛИ СЛЕД ПОДПИСВАНЕТО НА ДВУСТРАННИТЕ ДОГОВОРИ СЪС СТРАНИТЕ ЧЛЕНКИ ЗА КОИТО НАСТОЯВА АНГЛИЯ.Ако признаването настъпи ВЕДНАГА няма да има ДВУСТРАННИ ДОГОВОРИ , и Централния комитет на ЕС ще излезе с решение, което ще наложи над останалите членове на съюз.Ако излизането се океже дълъг процес, то тогава Англия ще има възможност да сключи ИНДИВИДУАЛНИ ДВУСТРАННИ ДОГОВОРИ със страни членки на ЕС в които договори ролята на ЦК на ЕС ще е сведена до нула. В настоящият момент ЦК на ЕС е в невъзможност да се произнесе с решение по нещо което още не се е случило!Затова Юнкер и баба Меркел са толкова безсилни и нервни.НА ХОД Е КРАЛИЦАТА , А НЕ ТЕ!! ТЕ САМОМОГАТ ДА ЧАКАТ И НАБЛЮДАВАТ КАК СИТУАЦИЯТА ИЗЛИЗА ИЗВЪН КОНТРОЛА ИМ!ВЪПРОСА Е, КОЯ ЩЕ БЪДЕ ПЪРВАТА ЕВРОДЪРЖАВА КОЯТО ЩЕ ПОДПИШ ДВУСТРАНЕН ДОГОВОР С АНГЛИЯ ЗА БЕЗВИЗОВО ДВИЖЕНИЕ НА СТОКИ И ХОРА?!ЗАЛАГАМ НА ПОЛША! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Правителството в Лондон няма правомощия да задейства чл. 50 от Договора от Лисабон, който регламентира напускането на ЕС, без одобрението на парламента"ПРАВИТЕЛСТВОТО КОЕТОПРЕДИЗВИКА РЕФЕРЕНДУМА ТРЯБВА ДА ВНЕСЕ РЕЗУЛТАТА ЗА ОБСЪЖДАНЕ В ПАРЛАМЕНТА , НО КАМЕРАН НЯМА ДА НАПРАВИ ТОВА ДОКАТО АНГЛИЯ НЕ ПОДПИШЕ НОВИТЕ ДВУСТРАННИ ДОГОВОРИ СЪС СТРАНИТЕ ЧЛЕНКИ НА "ЕС"Болката на ЦЕНРАЛНИЯ КОМИТЕТ на ЕС е в това, че не е СТРАНА в тези двустранни договори и не може да налага неговите условия. ЦК на ЕС е в несъстояние да се противопостави на тези ДВУСТРАННИ ДОГОВОРИ защото това би означавало тотално обезличаване на държавността и СУВЕРИНИТЕТА на отделните ДЪРЖАВИ членки.ЗАТОВА СА И ОПИТИТЕ ДА БЪДЕ ПРИНУДЕНА АНГЛИЯ ДА ИЗЛЕЗЕ ОТ ЕС и преди същата да е подписала тези двустранни договори ЦК на ЕС да излезе с обща позиция наложена на членуващите в нея държави .Тако ролята на ЦК на ЕС ще е ОПРЕДЕЛЯЩА, докато при другия вариант тя просто няма да съществува! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години не. няма как да отхвърлят решението. страх ги е от демокрацията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години да отговор Сигнализирай за неуместен коментар