Първият министър на Шотландия Никола Стърджън поиска днес шотландците да останат в Европейския съюз въпреки резултатите от референдума във Великобритания, предадоха Ройтерс и БТА.
Стърджън обаче срещна неочаквана пречка в лицето на Испания и смесен отговор от европейските представители, отбелязва агенцията.
Стърджън иска да води преки преговори с Брюксел, за да защити правата на шотландците. Тя вече заяви, че Шотландия, чиито граждани гласуваха за оставане в ЕС с мнозинство от близо две трети, не трябва да излиза от съюза против волята си.
Испанският премиер Мариано Рахой, който се бори да предотврати отцепването на автономния регион Каталуния от своята страна, заяви, че Мадрид ще се противопостави на всякакви преговори между ЕС и Шотландия. "Ако Великобритания напусне, и Шотландия си тръгва", заяви той след първата среща на 27 партньори от ЕС без британски представител.
В много части на Европа се засилиха симпатиите към шотландците, общо 5,5 милиона, които гласуваха убедително за оставане в ЕС. Натежаха обаче гласовете на англичаните, общо 10 пъти повече на брой, отбелязва Ройтерс.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск, който председателства и срещата на европейските лидери, отказа да се срещне със Стърджън, отбелязва Ройтерс.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обаче прие да се срещне с нея. Някои европейски страни нарекоха това провокация, целяща да засили натиска над Лондон да задейства официално чл. 50 за напускане на ЕС. Юнкер обаче отхвърли тези предположения.
"Шотландия има правото да бъде изслушана в Брюксел, така че аз ще изслушам внимателно какво ще ми каже Първият министър", заяви той на пресконференция.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц се срещна със Стърджън по-рано днес.
"Това е до голяма степен първоначална среща, серия от срещи днес в Брюксел, за да може хората да разберат, че за разлика от други части на Великобритания, Шотландия не иска да напусне ЕС", подчерта Стърджън. По данни на запознати със срещата Стърджън е обсъждала дали има законен начин Шотландия да остане в ЕС, докато Великобритания извършва своя Брекзит. "Не искам да подценявам предстоящите предизвикателства", заяви тя. От своя страна Шулц каза, че е "слушал и разбрал".
Също както преди референдума за шотландската независимост през 2014 г. европейските представители подчертаха, че Шотландия не може да кандидатства за приемане в ЕС, докато не стане суверенна държава.
Високопоставени представители отхвърлиха идеята, че Шотландия може просто да заеме мястото на Великобритания в Европейския съвет, отбелязва Ройтерс.
ЕС е изправен пред години на несигурност, докато преговаря за напускането на втората най-голяма икономика, и шотландският фактор е усложнение, което повечето правителства биха предпочели да си спестят, отбелязва агенцията.
Европа призова Великобритания възможно най-скоро да заяви излизането си от ЕС
Европейският съвет настоява правителството в Лондон да съобщи "възможно най-скоро" намерението Великобритания да се оттегли от ЕС. Това се посочва в изявление след извънредното заседание на държавните и правителствените ръководители от ЕС.
Изразяваме дълбоко съжаление за резултата от референдума във Великобритания, но уважаваме изразеното желание на мнозинството от британския народ, се посочва в текста.
До момента, в който Великобритания напусне ЕС, общностното право продължава да се прилага към държавата и от нея, както по отношение на правата, така и на задълженията. Оттеглянето на Великобритания от ЕС трябва да стане организирано, чл. 50 от договора предвижда правното основание, се допълва в изявлението.
Европейският съвет е на мнение, че не може да се пристъпи към каквито и да било преговори, преди Великобритания да заяви напускането си на ЕС.
Европейският съвет се надява занапред Великобритания да остане близък партньор на ЕС. Достъпът до единния пазар изисква приемането на всички четири свободи (на движение на стоки, услуги, капитали и хора - бел. кор), се отбелязва в текста, цитиран от БТА.
Европейските лидери отчитат, че все повече хора изразяват неудовлетворение от настоящото положение в ЕС и затова поставят началото на "политически размисъл", който да даде тласък на по-нататъшните реформи в съответствие със стратегията за развитието на ЕС от 27 държави. Този въпрос ще бъде разгледан отново на среща, насрочена за септември в Братислава.
Темата за Brexit можете да следите тук
преди 8 години Аве Марто , те още не са излезле от Велика Британия бе холан...кви ги сънувате ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Горките шотландци! В тази ситуация, каквото и да направят, ще сбъркат! В крайна сметка дано поне те останат в ЕС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Всички са комунисти ! Скачай през прозореца ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Шотландия има правото да бъде изслушана в Брюксел, така че аз ще изслушам внимателно какво ще ми каже Първият министър", заяви той на пресконференция.Курвеннските номера на пиянката нямат край...ама интереса клати феса , утре може и шуменския кмет да "внимателно" изслушан ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тези двата индивида на снимката наистина са си лика-прилика. юнкер на младини е бил троцкист, крайно-ляв комунист, а стърджън е убедена маоистка, инстинска комунистка, пламенна интернационалистка. Не знам защо медиите продължават да лъжат, че тази е националистка, тя е толкова националистка колкото Волен и Атака. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви прегръдки, дъртофелник алкохолик отговор Сигнализирай за неуместен коментар