Великобритания гласува за излизане от ЕС на референдума в края на седмицата.
Първоначалната реакция на пазарите беше очаквана при подобно развитие на вота – поскъпване за активите убежище като златото и йената, срив на паунда и на акциите в Европа и света като цяло.
Това обаче беше само първоначалната реакция, а какво ще се случи оттук натам? Ще останат ли пазарите нестабилни дълго време, или първоначалната им реакция до голяма степен изчерпва разочарованието на инвеститорите от вота? Пазарните участници в световен мащаб започнаха да търсят стратегии за живота след вота за Brexit, като вероятно още утре, 27 юни, ще станем свидетели на интересни движения на пазарите.
„На практика нямаме опит, който да ни подскаже какво ще се случи. Позиции, трупани в продължение на 23 години, може да трябва да бъдат преосмислени“, каза Глен Капело, генерален директор в Mischler Financial Group.
Какво обаче да очакваме по първоначални прогнози през следващите дни и седмици:
Акциите
Европейските акции вероятно ще продължат да вървят надолу, като от Credit Suisse очакват британският FTSE 100 да загуби 19%, а европейският Euro Stoxx 50 – 14%. Сред най-силно засегнатите сектори се очаква да са акциите на финансовите компании и стоки от второстепенна необходимост.
Не липсват и интересни стратегии. Йоги Деван, главен изпълнителен директор на Hassium Asset Management, казва, че продава европейски акции и купува британски, защото очаква Английската централна банка да понижи лихвите и да увеличи обема на програмата си за количествени облекчения, за да подпомогне икономиката.
По-добро представяне можем да очакваме от акциите на компаниите, произвеждащи сигурни активи, като златото.
Валутите
Най-големи рискове има за страните, производителки на суровини, и икономики, които разчитат на търговия с Великобритания. Очакванията са силното представяне на долара и йената да продължи, а сред най-уязвимите валути е южноафриканският ранд.
Облигациите
Като сигурни активи държавните облигации на страни като САЩ, Япония и Германия може да поскъпнат, а доходностите по тях да тръгнат надолу. Доходността по 10-годишните американски ДЦК падна с 19 базисни пункта в петък, 24 юни. По-любопитно е движението на британските ДЦК, чиито доходности също паднаха, но тук не е толкова сигурно докога това ще продължи, особено след понижаването на кредитния рейтинг на страната.
От гледна точка на корпоративните облигации вероятно вълненията ще са краткосрочни, казват от Credit Suisse. Позицията на Morgan Stanley също е положителна по отношение на корпоративните облигации в Европа.
Доколко тези очаквания ще се сбъднат, ще разберем през следващите дни и седмици, които ще са вълнуващи за пазарите.
Повече подобни анализи четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.bg!
преди 8 години Злато. Съвсем скоро то ще поскъпне значително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Особено след като повишат лихвените проценти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Какви са добрите инвестиционни стратегии след Brexit?------------------------------Много просто. ТОЧНО същите, каквито бяха и преди това отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Нас българите левът ни устройва засега. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Цар Долар :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години така де, така...ама кой кеш, евро ли, долар ли, франкове ли, кой? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Кешът е цар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Купувай дойче марки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Държавните облигации на САЩ Германия и Япония били сигурни активи.Ба си вица,Това си е тоалетна артия отдето и да го погледнеш отговор Сигнализирай за неуместен коментар