Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц иска Великобритания още във вторник официално да задвижи процеса на излизането си от ЕС след решението на британците за Брекзит на референдума в четвъртък. Според Шулц ако се получи забавяне, това ще доведе до повече несигурност и ще застраши пазара на работната ръка.
"Това колебливо поведение заради тактическите съображения на британските консерватори вреди на всички ни. Ето защо разчитаме на британското правителство да претвори думите в дела. Срещата на върха във вторник е подходящият момент за това", каза Шулц за Bild am Sonntag, цитиран от БТА.
Висши официални представители на ЕС вече многократно призоваха Великобритания за бързо излизане от блока, за да се избегне период на несигурност за останалите 27 страни членки.
Четирите най-големи формации в Европейския парламент също призоваха в съвместна резолюция британския премиер Дейвид Камерън да задвижи процеса на Brexit още във вторник, съобщи Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Изключително важно е "да се избегне неяснота, която ще е вредна за всички, както и да се съхрани единството на съюза", пишат евродепутатите.
"Никакви нови отношения от каквото и да било естество между Великобритания и ЕС няма да може да се утвърдят, докато споразумението за излизане на Великобритания не бъде завършено", добавят те.“
В петък след резултатите от референдума за излизане на Великобритания от ЕС премиерът Дейвид Камерън обяви, че подава оставка през октомври, когато е партийният конгрес на Консервативната партия, и че оставя на приемника си да договори Brexit с другите страни от ЕС.
Съгласно член 50 от Лисабонския договор, който досега никога не е бил използван, за да задвижи излизането си от ЕС, Великобритания трябва да уведоми за това свое намерение Съвета на ЕС, съставен от държавните и правителствени ръководители на съюза. След това напускащата страна и членoвете на ЕС имат срок от две години да договорят условията по излизането.
Във вторник и сряда ще се състои извънредна среща на върха на държавните и правителствени ръководители на ЕС за обсъждане на резултатите от британския референдум. Във вторник Европейският парламент се събира на извънредно заседание.
На среща в Берлин вчера външните министри на шестте страни основателки на ЕС (Франция, Германия, Италия, Белгия, Холандия и Люксембург) приканиха британското правителство да задейства процеса по излизане на Великобритания от ЕС възможно най-скоро.
Германският канцлер Ангела Меркел обаче бе по-сговорчива, като заяви, че от Великобритания зависи кога да задейства процеса по излизането си от ЕС. Меркел все пак добави, че не трябва да има излишно бавене.
"Нямаме причина да се държим неприятно в тези преговори. Трябва да играем по правилата", каза тя.
Британският външен министър Филип Хамънд заяви пред телевизия ITV, че решението кога да се задейства член 50 от Лисабонския договор зависи изцяло от Великобритания, предаде ТАСС.
"Графикът зависи изцяло от Великобритания. Партньорите ни от ЕС искат това да стане бързо и ни оказват натиск", каза външният министър.
Хамънд уточни, че преговорите с ЕС по излизането на Лондон от блока няма да започнат, докато член 50 не бъде задействан.
Водещи представители на лагера на напускането, чиято позиция спечели на британския референдум на 23 юни, казват, че не бива да се бърза със задействането на член 50 от Лисабонския договор, който предвижда двегодишен преговорен процес за напускане на ЕС. През това време ще се предоговарят търговските, деловите и политическите връзки между Великобритания и ЕС.
преди 8 години Ако Шулц беше казал това за незабавното задействане на процедурата за излизане от ЕС за Гърция щях да му ръкопляскам. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дори ще ги извозят безплатно. Няма проблем с 2 милиона бежанци, само да не се окажат много по малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не бива също изобщо да се чака с оставките ! Меркел , Юнкер , Оланд , Шулц , Дейзелблум , Туск , Могерини ...цялата хомодружинка аут , следствие и после при бай Ставри !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години обърна се палачинката!Бой и убийство на бежанци по границите? БРАВОС, ТАКА ТРЕБВА....Хелзинскиа комитет отиде у пета глуха.Вече нема вилкомен.... да, ердоганя държал асо пика? не, двойка купа.Бизнеса с бежанци умре. пари нема и нема да има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ВСЕ ПОВЕЧЕ СЕ УБЕЖДАВАМ, ЧЕ УПРАВЛЯВАЩИТЕ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ФРИЦОВЕ ТОТАЛНО СА ИЗПУШИЛИ. Проблема с Британия ще е като детска игра пред това което предстои да се случи с ЕС, след неизпълнение на договореното с ЕРДОГАН.ЕРДОГАН КЪМ ПЛУЖАЦИТЕ ОТ ГЕРМАНИЯ И ЕС: "Не се безпокойте, ние ще постъпим като британците. Ще организираме референдум и ще питаме народа дали да продължаваме преговорите за членство в ЕС. Ако каже "да", продължаваме. Аз открито казах на представителите на ЕС: "Или открито признайте, че няма да ни приемете в ЕС, или приключвайте преговорите". Но те не казват нищо. Трябва да помислите с кого ще преговаряте, когато милиони бежанци ще се тълпят пред портите ви"КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ НА 15 ЮЛИ КОГАТО НЕ БЪДАТ ПРЕВЕДЕНИ ОНЕЗИ ОБЕЩАНИ МУ ОТ ЕВРОПА ТРИ МИЛИАРДА ЕВРО ЗА БЕЖАНЦИТЕ?Похода на милиони БЕЖАНЦИ поканени от МЕРКЕЛ към Германия ще започне ОЩЕ НА ДРУГИЯТ ДЕН!!Кой ще спре милионите тръгнали към обетована страна ГЕРМАНИЯ?!КОЙ БЕ ШУЛЦ ?!НАГЛИ И САМОЗАБРАВИЛИ СЕ ШВАБИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар