Външните министри на шестте страни основателки на Европейския съюз (ЕС) в Берлин, за да се опитат да възстановят доверието в европейското единство след историческото решение на Великобритания да напусне ЕС, пише Financial Times.
Събранието се случва на фона на противоречивите идеи за това как трябва да се реагира на най-голямата криза на ЕС от основаването му преди повече от 60 години. Някои лидери настояват за бързи действия и дори промени в договора, докато германският канцлер Ангела Меркел предупреди, че не са необходими прибързани решения.
Междувременно френският президент Франсоа Оланд трябва да се срещне с лидера на крайнодесния Национален фронт Марин Льо Пен в събота, като част от серията срещи с лидерите на опозицията след референдума във Великобритания. Националният фронт отдавна води кампания, призоваваща Франция да напусне ЕС, а Льо Пен заяви, че Великобритания е започнала движение, което няма да спре.
Според Financial Times има напрежение и в рамките на Германия, където социалдемократите, коалиционни партньори на Меркел, отхвърлиха призива на канцлера за отлагане и настояха за по-големи правомощия на държавите, за да се сложи край на явното разминаване на елитите на ЕС и все по-скептичните техни избиратели.
Днешната среща в Берлин събира на едно място германския министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер и неговите колеги от Франция, Белгия, Холандия, Люксембург и Италия. Министрите планират да направят съвместно изявление и да дадат пресконференция, за да подчертаят единството им в лицето на опасенията, че оттеглянето на Великобритания може да отприщи националистическите настроения на други места и да провокира нови искания за референдум, например в Холандия.
Има различни предложения за това как да се отговори на резултата от референдума. В Брюксел председателят на Европейската комисия Жан Клод Юнкер призова още в петък за бързо започване за преговори за излизането на Великобритания.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви, че е „скандално“, че британският премиер Дейвид Камерън трябва да остане на поста си до октомври, което ще забави преговорите. В интервю за германска телевизия късно в петък той каза, че Камерън е „взел в плен цял континент заради тактическите си преговори“.
Преди старта на днешните преговори Франк-Валтер Щайнмайер обясни, че според него ЕС не бива да изпада в истерия след резултатите от британския референдум и не бива да се вземат прибързани решения. Вместо това той настоява за обмяна на мнения, защото ЕС не може да си позволи нито да бездейства, нито да изпада в депресия. По думите му политиците от ЕС трябва да се вслушат в очакванията на европейските правителства, както и на самите народи.
преди 8 години Ошашавени са горките...пробват да печелят време. Проблемът че черният биг брадър също е като пиле в кълчища с Тръмпа , та сега и туй му идва в повече... отговор Сигнализирай за неуместен коментар