Гръцката централна банка призова ръководеното от левицата правителство да осъществи спасителните реформи и приватизациите, договорени с кредиторите на страната, като предупреди, че акцентът върху увеличаването на данъците поражда най-голямата заплаха за икономиката, съобщава MarketWatch.
Най-големият риск за гръцката икономика през тази година е прекомерният акцент върху повишаването на данъците, поискано от международните кредитори от еврозоната и МВФ в замяна на по-нататъшно финансиране, предупреждава Централната банка в своя годишен паричен отчет.
„Всяко отлагане в прилагането на реформите и приватизациите, заложени в спасителната програма, ще забави икономическия растеж, увеличавайки несигурността, подкопавайки доверието и отслабвайки перспективите за окончателно излизане от кризата“, посочва още регулаторът.
Сред другите икономически рискове за страната според банката са британският референдум за бъдещето на кралството в Европейския съюз и евентуалното влошаване на кризата с бежанците.
Регулаторът прогнозира икономиката да се свие с 0,3% през тази година. Очакванията му съвпадат с тези на Европейската комисия, чиято прогноза също е за спад на гръцката икономика в рамките на 0,3 на сто през 2016 година. През 2017 година обаче от ЕК, както и от МВФ, очакват страната да се върне към растеж и да отбележи увеличение на БВП от 2,7 на сто. Почти такава е прогнозата и на централната банка - за растеж от 2,5 на сто.
През 2015 година Гърция записа минимално намаление на БВП от 0,2%.
Няколко страни са успели да постигнат първичен бюджетен излишък от 3,5% от брутния вътрешен продукт, каквото се изисква от Гърция през 2018 г. Според Централната банка тази цел трябва да бъде ревизирана на 2%, за да позволи по-бързото връщане към устойчив растеж.
Ревизираните данни на статистическата служба Elstat през май показаха, че през първото тримесечие гръцката икономика се е свила с 0,5% спрямо същия период на 2015 година.