IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо сделката между гръцките кредитори не слага край на сагата

Споразумението между Германия и МВФ оставя вратата отворена за нови пазарлъци за спасителната програма на Гърция

14:33 | 26.05.16 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Примирието между кредиторите на Гърция елиминира мигновената паника относно евентуален фалит на Гърция това лято. Но когато властите и анализаторите се вгледаха по-подробно в сделката, стана ясно, че е било договорено по-малко, отколкото изглежда на пръв поглед, коментира Wall Street Journal.

Споразумението, постигнато в малките часове в сряда сутринта по време на среща на Еврогрупата в Брюксел, сложи край на застоя в разговорите между Германия и Международния валутен фонд, което бавеше намирането на решение за гръцкото спасяване това лято.

Сделката премина през трудни пазарлъци за дълговете и икономическите реформи на страната за тази есен и след това.

Основният пробив, обявен от германския финансов министър Волфганг Шойбле, е, че МВФ се съгласи да се присъедини отново към усилията за гръцкото спасяване чрез отпускането на нови заеми. В замяна Германия и други страни от еврозоната обещаха да преструктурират спасителните заеми за Гърция през 2018 г., „ако е необходимо“. Това обещание дойде на фона на настояването от страна на МВФ за това Европа да реши как ще облекчи дълга на Гърция през следващите години.

Но основният преговарящ на МВФ в разговорите Пол Томсън подчерта на пресконференция рано в сряда, че фондът все още не се е включил в уговорката.



„Еврозоната все още трябва да каже на МВФ какво възнамерява да прави през 2018 г., включително какъв набор от мерки за облекчаване на дълга предвижда“, добави Томсън.

„Ние ще трябва да направим оценка на адекватността на мерките и ще пристъпим напред, само ако има съгласие, че те са адекватни“, подчерта той.

Германският финансов министър опроверга в сряда думите на Томсън, обяснявайки, че новите заеми на МВФ са вече договорени. „Вероятно той е бил уморен“, обясни Шойбле пред репортери.

Въпреки това официални представители на МВФ продължават да твърдят, че все още не са взели окончателно решение за заема. Това означава, че предстоят трудни преговори в следващите месеци.

Очаква се МВФ да провери дали например правителствата от еврозоната ще променят лихвите по гръцките плащания до толкова ниско ниво, че да не се наложи спасителният фонд на еврозоната, известен като Европейски механизъм за стабилност, да се субсидира от националните хазни, за да покрие разходите.

Подобни спорове за детайлите все още забавят връщането на МВФ към спасителната програма на Гърция, приближавайки финалното решение по-близо до германските правителствени избори през 2017 г.

Германският канцлер Ангела Меркел ще трябва да обясни на своите консервативни законодатели и избиратели колко точно ще загуби страната от заемите за Гърция.

Германски официални лица са убедени, че в крайна сметка МВФ не може да се откаже, тъй като неговите главни акционери са ЕС и САЩ, но може да забави съгласието си да отпусне заем. 

Засега Меркел има това, от което се нуждаеше – готовността на МВФ да се върне към усилията за спасяването на Гърция, което законодателите искаха да чуят преди още европейски пари да потекат към Атина.

Сделката, която Шойбле постигна с Томсън в Брюксел, изпълни още една краткосрочна цел на Германия – да отложи финалното решение за облекчаване на дълговото бреме на Гърция до края на спасителната програма, избягвайки неудобни дебати в германския парламент поне докато не минат изборите следващата година.

Зад кулисите в последните седмици Меркел беше подложена на силен натиск да гарантира участието на МВФ в програмата за Гърция и да отложи решенията за облекчаване на дълга от страх, че гръцката криза може да изригне отново в момент, когато Европейският съюз е по-политически слаб от всякога.

Британският референдум на 23 юни за бъдещето на страната в ЕС, политическите последици  от мигрантската криза и увеличаващата се подкрепа за антиевропейски популистки партии – всичко това тества единството на блока.

Правителството на САЩ, притеснено за стабилността на ЕС, също лобира Европа и МВФ през последните седмици да отстранят несигурността около Гърция бързо.

В сряда Томсън приветства основната победа на МВФ – обещанието от ръководените от Германия кредитори от еврозоната да извършат много по-радикално преструктуриране на гръцкия дълг през 2018 г. . „ Ние приветстваме това, че всички признаха гръцкия дълг за неустойчив и се съгласиха за необходимостта от неговото облекчаване“, заяви той.

Но историята е свидетел и на друго -  през 2012 г. вече Германия обеща на МВФ и Гърция да предложи облекчаване на дълга, ако е необходимо, само, за да отхвърли подобен ход по-късно, позовавайки се на факта, че Гърция не е изпълнила всички свои обещания за икономически реформи.

Последното обещание за дълга отново е обвързано със способността на страната да изпълни своята част от спасителния план. Нещо, което се оказа отвъд политическото постоянство на всички правителства на Атина досега. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още