Сред населението на Европейския съюз (ЕС) на възраст от 15 до 74 години 220 млн. са работещи, 23 млн. са безработни, а 136 млн. са били икономически неактивни през 2015 г.
Около 8 от всеки 10 души, заети в ЕС, са били работници на пълно работно време през миналата година, а 2 от 10 – на непълно, сочат данни на европейската статистическа служба Евростат.
Сред тези 44,7 млн. души в ЕС, които работят на непълно работно време, 10 млн. са били с недостатъчна заетост, което означава, че те биха искали да работят повече часове и са могли да го направят. Това отговаля на над една пета (22,4%) от всички заети на непълно работно време и 4,6% от общата заетост в ЕС през миналата година.
Две трети от тези служители на непълно работно време, които биха искали и могли да работят повече, са жени (66%).
Успоредно с икономически активното население (заети и безработни), 11,4 млн. души икономически неактивни хора на възраст 15-74 г. в ЕС са били свързани с трудовия пазар и биха могли да се считат за потенциална допълнителна работна сила, равна на 4,7% от трудовата сила в Евросъюза. Сред тях около 9,3 млн. са били в състояние да работят, но не са търсили работа, каквито са например т. нар. обезкуражени лица, а близо 2,2 млн. са търсили работа, но не са били в състояние да започнат веднага, като например студенти, които търсят работа за след завършване на образованието си.
По-голямата част от тази потенциална допълнителна работна сила са жени (56,7%).
В България служителите на непълно работно време, които биха искали и могли да работят повече, са 26 хил. души. От тях 53% са жени. Жените са 36,7% от всички заети на непълно работно време, което е 0,9% от общата заетост.