20 енергийни проекта на обща стойност 1,97 млрд. евро одобри гръцкото правителство на Гърция за включване в списъка с предложения, които да бъдат финансирани по Инвестиционния план за Европа, придобил публичност като "Плана Юнкер".
Сред проектите, за които Атина ще очаква европейско финансиране по плана, е и терминалът за втечнен газ край Александруполис. Този проект е обвързан и с плановете за изграждане на интерконектора IGB, който ще свърже газопреносните мрежи на Гърция и България в точките Комотини и Стара Загора. Плановете са през този терминал да бъдат осъществявани доставки на втечнен газ, включително и от САЩ, за региона.
Терминал за втечнен газ не може да бъде изграден в Черно море, заради ограниченията, които налага Турция за преминаване на петролни танкери през Босфора.
Освен LNG терминала край Александруполис Атина ще опита да получи финансиране по плана още и за нови вятърни турбини, хидроелектрически и соларни паркове, както и за геотермални проекти и изграждане на електропроводи, свързващи о. Крит с Пелопонес.
Икономическият съвет към правителството е одобрил общо 42 проекта на стойност 5,39 млрд. евро, посочва Ana Mpa. Освен в областта на енергетиката южната ни съседка ще търси финансиране по инвестиционния план още и за пет проекта в областта на транспорта на обща стойност 1,44 млрд. евро.
Атина ще кандидатства за пари и за подобряване на туристическата инфраструктура, за проекти в областта на комуникациите, както и развитието на иновативни технологии.
"Планът Юнкер" беше лансиран от председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в началото на мандата му през 2014 година. Целта му е да "мобилизира" 315 млрд. евро инвестиции, които да изведат европейската икономика от кризата.
преди 8 години Много добре! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години я да видим сега американоския проект ще бъде ли платен от германчетата или не :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар