Вероятността Великобритания да излезе от Европейския съюз след референдума на 23 юни би имала сериозни последици за икономиката в страната, посочи управителят на Английската централна банка Марк Карни по време на пресконференцията след заседанието на институцията.
Карни не изключва техническа рецесия, ако Обединеното кралство напусне ЕС. Рисковете включват още рязко обезценяване на лирата, като въпреки настойчивите въпроси от страна на журналистите за повече конкретика, гуверньорът не се ангажира с числа.
Опасната комбинация от слаб и дори отрицателен растеж, заедно с обезценена лира и по-висока инфлация от прогнозната, биха поставили Английската централна банка пред трудна дилема. При една такава ситуация Марк Карни и екипът му ще се разкъсват между балансирането на потребителските цени от една страна, и стабилизирането на ръста на БВП и заетостта, от друга.
В отговор на въпрос какво би предприела банката в такава ситуация, Марк Карни посочи, че предпочитаният подход е прибягване до конвенционални инструменти, тоест понижение или покачване на лихвените проценти. Той посочи още, че ще отнеме време, докато методите на АЦБ сработят и противодействат на шока от евентуален Brexit.
Заради недвусмисленото си предупреждение и понижените прогнози за икономическия ръст Марк Карни е изправен пред критики, че на практика заема политическата позиция на премиера Дейвид Камерън и министъра на финансите Джордж Озбърн. Управителят обаче защити независимостта на АЦБ и заяви, че политически избор би било, ако институцията се въздържи от подробен анализ на рисковете и премълчи вероятните негативни последици от Brexit.
На днешното си заседание АЦБ оправда очакванията и остави лихвените проценти без промяна на исторически ниското ниво от 0,5% и понижи прогнозите си за ръста на икономиката.