IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Държавите от ЕС, отказали релокация на бежанци, ще дължат финансова подкрепа

Споразумението от Дъблин умря, призна комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос

15:59 | 04.05.16 г. 8
<p>
	Снимка: <em>Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Държавите от Европейския съюз (ЕС), които откажат релокация на бежанци, ще трябва да окажат „финансова подкрепа“ на останалите. Право на подобен отказ членовете на общността ще могат да направят само при „извънредни обстоятелства“. 

Това е част от реформата на правилата от Дъблин за даване на убежище в рамките на ЕС, представена от комисаря по междуинституционалните въпроси Франс Тимерманс и комисаря по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос по време на брифинг в Брюксел.

Промените бяха одобрени по време на днешното заседание на Колегиума на ЕК, на което комисарите взеха решение и за отмяна на визовия режим за гражданите на Турция и Косово.

Да дадем убежище е не само морално, но и законово задължение, коментира Тимерманс. Той допълни, че това задължение обаче трябва да бъде споделено. „Липсата на солидарност тук означава липса на солидарност за всичко друго“, категоричен беше комисарят.

Новите правила предвиждат и нов механизъм за разпределяне на бежанците, който ще се основава на съвсем прост критерий – брой на населението и брутен вътрешен продукт, каза още Франс Тимерманс.

Промените, които ЕК е изготвила, предвижда страните, които откажат да приемат бежанци, да плащат по 250 хил. евро за всеки кандидат, за когото биха били отговорни. Сумата е изготвена на базата на анализи на разходите на държавите, които приемат бежанците, стана ясно още от думите на комисаря.

Новите правила са изработени на принципа на солидарността и споделената отговорност и става дума за правните, не етичните принципи, допълни Димитрис Аврамопулос. Той допълни, че „Дъблин умря“, защото правилата бяха изработени в съвсем различна обстановка, а натискът на мигрантите изцяло промени условията.

Франс Тимерманс беше категоричен, че старите правила за даване на убежище не са сработили именно защото страните, които са били „фронтови“ в бежанската вълна досега – като Италия и Гърция, не са получили подкрепа от останалите държави в ЕС. Комисарят беше категоричен, че солидарността означава, че държавите от общността трябва да са членове не само когато им е изгодно.

За него принципът „всеки да се оправя сам“ дава само временни решения. Устойчиво решение на проблема с бежанците може да има само с колективен отговор, каза Тимерманс и допълни, че държавите не бива да обръщат гръб на проблемите на съседите си.

Шенген и временният граничен контрол също са били дискутирани по време на седмичното заседание на комисарите. Аврамопулос призна, че временно се налага проверките да продължат. Гърция е подобрила значително опазването на границите, но не всички слабости са премахнати.

Затова и Австрия, Германия, Швеция, Дания и Норвегия ще могат да запазят за още 6 месеца вътрешния контрол на определени пунктове, макар и бежанците, преминаващи през Егейско море, да са под 100 на ден, а Балканският маршрут да е напълно затворен.

Вътрешният контрол е временна мярка и няма истински проблем и всяка държава от ЕС може да въведе граничен контрол, когато това се налага от съображения за сигурност или при наличието на голям приток на имигранти, категоричен беше Аврамопулос.

В допълнение ще бъде укрепена и агенцията Евродак, която съхранява данни за гражданите на трети страни, влизащи в ЕС. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 20 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
нищо бе нека се разпадне ЕС тъкмо после като си нямаме Хелсингски Комитет вече на въглените майка им жална .... ше си платат и помощите и зулумите напрао с лихвите ич не им завиждам после треа ти кажа .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 1
deant
преди 8 години
къде са евроатлантическите *** да изакат някой коментар?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 26 rate down comment 1
michaelis12
преди 8 години
мда честно тея не моа ги разбера ако продължават в същия дух ше се разпадне пейзажа, айде ние като не разбрали винаги ше излезнем последни и като за изпроводяк ше ни ги тикнат всичките на нас за тва, че са ни давали помощи през годините, които ние ше трябва да върнем ми се струва по някое време .......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 33 rate down comment 1
aldy
преди 8 години
А за гладните пенсионери по един чепат. Лицемери и двуличници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 1
deant
преди 8 години
Промените, които ЕК е изготвила, предвижда страните, които откажат да приемат бежанци, да плащат по 250 хил. евро за всеки кандидат, за когото биха били отговорни.--- хахаха това е поредното падение на Евробюрократите.Уникални тъпизми.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 27 rate down comment 2
ratten
преди 8 години
шашава работаместо да забранят на саш да разбутва на хората държавите и да ги кара да се правят на бежанци, те ще гласуват глоби ненормалници големи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 2
ratten
преди 8 години
шашава работаместо да забранят на саш да разбутва на хората държавите и да ги кара да се правят на бежанци, те ще гласуват глоби ненормалници големи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още