Турция одобри закон за отмяна на визовия режим с държавите от Шенгенското пространство, съобщава ТАСС, като се позовава на информация на турската Resmi Gazete. Мярката обаче ще влезе в сила от момента, в който ЕС отмени визите за турските граждани.
По този начин Анкара подготвя законодателството си за ключовите си отношения с Брюксел и процеса по европейската си интеграция, допълва изданието.
Отмяната на визовия режим за турските граждани беше договорена и вписана в споразумението за ограничаването на мигрантите, пристигащи от Турция в ЕС. За целта обаче Турция трябва да изпълни 72 условия. Европейската комисия ще публикува доклада си за напредъка на страната по този казус на 4 май.
Според източник на ВВС Брюксел ще даде зелена светлина за свободното пътуване на турците в рамките на Шенгенското пространство.
След това обаче решението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и ратифицирано от страните от общността. В Европа обаче се зараждат страховете, че без визи ЕС ще бъде "наводнен" от турски граждани, които търсят убежище. Подобни опасения вече изказа шведският министър по въпросите на миграцията Морган Юхансон.
Пред държавното радио той коментира, че след отмяна на визови режими с други държави в ЕС е пристигал голям брой техни граждани, визирайки граждани на държави от Западните Балкани.
Властите във Франция и Германия пък настояват всяка държава да има правото да отмени безвизовия режим за турските граждани, ако за срок от шест месеца броят на турците, търсещи убежище, се увеличава или започне да расте броят на нелегалните имигранти от страната, допълва още ТАСС.
По данни на Международната организация за миграцията (IOM) за първите четири месеца на годината в Европа през Средиземно море са пристигнали 184,5 хил. души. Основната част от тях са преминали през гръцките острови - 154,8 хил. души.
Статистиката, публикувана на сайта на организацията, показва значително намаление на пристигащите мигранти през последните месеци, тоест от влизането в сила на споразумението между ЕС и Турция за ограничаването на незаконната миграция. През април в Гърция са влезли само 3 360 души, спрямо 26,6 хил. през март и над 57 хил. през февруари.
Броят на мигрантите, влизащи през Италия, остава почти без промяна - 9,1 хил. през април, спрямо 9,6 хил. през март. Маршрутът през Италия предпочитат основно бежанци от Африка - Нигерия, Гамбия и Сенегал. От началото на годината до 30 април в страната са влезли 28,6 хил. мигранти.
Бежанците, пристигащи на гръцките острови, са основно от Сирия, Афганистан и Ирак.
Повече по темата четете тук!
преди 8 години Ше се местим на другия континент :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години те само ше минават транзит през нас не се коси поне това ни е в + от политиката на БГ, че всички ни заобикалят .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пращаме войска в прибалтика да ни пази от руснаците, дето хич не се натискат да ни превземат, пък правим отстъпки на представителите на приемливия исламизъм да си влизат безпрепятствено, щото не можем да си защитим южните граници от бежанците с войска Тия съвсем им атрофира мозъка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Турците от 45 години го нямат тоя проблем де-факто. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Муахахахха, какъв *** си набиха с това самички брюкселските зелки.А остават часове..Или пускат турчляците или турчляците пускат бежанците.Турци vs бежанци... кое е по-зле :-D отговор Сигнализирай за неуместен коментар