Европейските индекси не намериха единна посока в четвъртък, след като пазарите следиха скока на цените на петрола и последните решения на Федералния резерв на САЩ и Японската централна банка, пише CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 успя да се насочи нагоре, след като по-рано се потопи значително. Той завърши търговията с 0,2% ръст. Секторите в него обаче се движиха в различни посоки до края на борсовата сесия.
Лондонският FTSE 100 записа малък ръст, докато френският CAC - лек спад. Германският DAX също отбеляза скок от 0,2%.
В четвъртък световните пазари бяха насочили вниманието си към новото решение и коментарите от Фед, след като централната банка реши да запази основната лихва стабилна. Федералният резерв все пак остави отворена вратичка за покачване през юни.
Междувременно Японската централна банка (BOJ) реши да запази стабилна паричната си политика, което доведе до големи колебания на японските пазари днес. Ходът на централната банка изненада много от пазарните играчи, които очакваха повече допълнителни стимули. Този ход оказа лек натиск на американските пазари, които също записаха смесени резултати.
Сезонът на отчетите продължава да е във фокуса на инвеститорите, а няколко банки обявиха своите финансови резултати днес. Германската Deutsche Bank записа 58% спад на нетната печалба за първото тримесечие до 236 млн. евро (267 млн. долара) в сравнение със същия период миналата година. И все пак акциите на компанията записаха ръст от около 4%, тъй като анализаторите очакваха нетна загуба, а компанията обяви нетна печалба.
Акциите на испанската BBVA отбелязаха спад от 7 на сто, след като тя отчете 54% спад на нетната печалба за първото тримесечие спрямо същия период на миналата година. Сумата достигна 709 млн. евро (802,8 млн. долара). Цената на книжата на конкурентната Caixabank се потопи с 3%, след като банката разкри, че нетната ѝ печалба е спаднала с 27 на сто през първото фискално тримесечие до 273 млн. евро.
Друг ключов отчет беше този на Airbus. Френската компания отчете 50% спад на нетната печалба за първото тримесечие и предупреди, че “се сблъсква с голямо предизвикателство в производството и доставките” на един от военните си самолети. Въпреки това тя запази прогнозата си за 2016 г. Предупреждението ѝ обаче доведе до 4,5% спад на цената на акциите ѝ днес.
Шведският производител на домашно оборудване Electrolux беше сред най-добре представилите се в Европа днес, след като разкри, че оперативната му печалба е скочила със 146%. Акциите на компанията записаха 9,3% ръст на цената.