Швейцарската фармацевтична група Novartis обмисля продажбата на своя оценяван на няколко милиарда евро дял в конкурента си Roche, предава Ройтерс, позовавайки се на запознати източници.
Базираната в Базел компания обсъжда с инвестиционни банки своите възможности за продажбата на пакета си, съобщават двама запознати със ситуацията източници, потвърждавайки по-ранен материал на местния Sonntagszeitung.
Източник на Ройтерс пояснява, че през последните седмици Novartis е показала увеличен интерес към подобна сделка. „Рано или късно делът ще бъде продаден, а Novartis разговаря с банки как това може да се случи", казва друг вътрешен на компанията източник. Въпреки това сделката няма да се осъществи скоро. Novartis и Roche отказват коментар пред агенцията.
Към 15,15 часа българско време време акциите на Novartis AG на борсата във Франкфурт се търгуват с ръст от 0,27 на сто до 68,29 евро за брой, докато книжата на Roche Holding AG поевтиняват с 0,94% до 224,86 евро за брой.
Спекулациите, че Novartis възнамерява да се освободи от оценявания от борсата на 13,5 милиарда франка (12,3 милиарда евро) дял в Roche, са налице още откакто бившият директор на Novartis Даниел Васела напусна концерна през 2013 г. Мениджърът искаше да постигне сливане на двата фармацевтични гиганта, но срещна малко ентусиазъм у конкурента от другата страна на река Рейн. Наследниците на семейство Хофман-Йори, което основава Roche, и които контролират групата с малкото мнозинство от 50,01 на сто от правата на глас, настояват на независимостта на фирмата.
Според експерти от бранша главният изпълнителен директор на Novartis Джо Хименес може да използва получения капитал, за да върне обратно Novartis към курса към растеж. Компанията се бори със спад на приходите при най-важния си продукт – лекарството за битка срещу левкемията Glivec за сметка на конкуренцията на по-изгодните генерици, с високи разходи за преструктурирането на бавно развиващото се поделение за лекарства за очите Alcon и с бавния старт на продажбите на лекарството за сърце Entresto.
„След ударите с Alcon и Entresto сега Novartis е в безизходица", казва Тим Андерсън, анализатор в Bernstein. „Настроението на инвеститорите не е особено високо".
Според Андерсън е възможно Novartis да осъществи сделки за придобиване в областта на биотехнологиите.
Сделките в сектора подчертават стремежа на големите фармацевтични компании да засилят позициите си в сферите, в които бизнесът им е най-силен, като разпродават второстепенни активи. Така например през последните години Pfizer отдели ветеринарния си бизнес от основния, GSK се раздели с бизнеса си за напитки, а Johnson & Johnson и Novartis се разделиха с подразделенията си за диагностика.
По-рано през 2014 г. вторият най-голям производител на генерични лекарства в света Actavis похарчи 23,8 млрд. долара за придобиването на специализираната фармацевтична компания Forest Laboratories. Actavis PLC плати 66 млрд. долара в брой и акции за Allergan Inc. в сделка, която осуетява враждебно поглъщане на производителя на ботокс.