IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Deutsche Bank и Credit Suisse - кризата с идентичността продължава

По-малко от година след като като са с нови изпълнителни директори, бъдещето на двете банки все още е неясно

18:23 | 24.04.16 г. 5
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Джон Краян <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Джон Краян Снимка: архив Ройтерс

Инвестиционните банки се борят с рязък спад на приходите, тъй като енергийните цени и забавящият се растеж в Китай карат клиентите да странят от търговия или емитиране на книжа, за да привлекат средства. В Европа банките се борят и с рекордно ниски лихвени проценти и изкупуване на облигации от централните банки, което допълнително намалява рентабилността им.

Акциите на Credit Suisse отчитат най-голям спад сред 10-те най-големи инвестиционни банки през тази година, докато Deutsche Bank има най-ниското съотношение цена към балансова стойност в групата, което значи, че струва по-малко отколкото инвеститорите могат да очакват да получат при ликвидация на активите на банката.

Реакцията на Credit Suisse към пазарния спад с допълнително намаляване на активи и служители се дължи не толкова на стратегически съображения, а е „по-скоро показател, че приходите от бизнеса изглеждат много лоши“, каза Мартин Мюлер, ръководител на отдела за управление на капиталови портфейли в Union Bancaire Privee.

Краян също усеща все повече подобен натиск. „Deutsche Bank вероятно ще трябва да се отърве от бизнеси, разходи и активи, които вече не са устойчиви в тази по-сурова оперативна среда“, писаха анализатори от Barclays на 31 март.

Докато Deutsche Bank вероятно ще постигне по-голям напредък съкращавайки разходите, слабата среда на приходите за всички европейски инвестиционни банки означава, че и тя, и Credit Suisse, която ще представи резултатите си на 10 май, ще изпитат трудности да покажат ползите от направените икономии, казват анализатори от Royal Bank of Canada.

Давиде Марчезин, фондов мениджър в GAM Holding в Лугано, Швейцария, казва, че намаляването на разходите няма да направи инвестиционните банки по-атрактивни. Той самият е продал акциите си в Credit Suisse, когато е станало ясно, че пазарите тръгват надолу.

Някои инвеститори остават критично настроени към това как Credit Suisse разпределя ресурсите си. Швейцарски фондови мениджъри миналия месец са поискали да разберат от председателя на банката Урс Ронер как ще се разпределя печалбата между бонусите за служители и акционерите, особено след като банката намали средствата за бонуси с 11% през 2015 г., твърдят анонимни запознати източници.

Макар че коментарите на Краян разтърсиха някои от служителите, други са благодарни, че той е идентифицирал проблемите на банката толкова ясно, твърди представител на синдикат в компанията.

Регулаторите и законодателите в Германия също подкрепят Краян. Германският орган за банков надзор Bafin смята, че отдавна е трябвало технологичните системи да са на фокус както при Краян, а съветник на канцлера Ангела Меркел приветства прозрачността в компанията. Поискал анонимност, той казва, че Германия се нуждае от услугите, които Deutsche Bank може да предложи и следи за признаци през второто или третото тримесечие, че банката е преодоляла проблемите.

Инвеститорите също искат доказателство, че банките могат да изпълнят обещанията си.

„Прямотата и честността са освежаващи“, казва Еди Пъркин, главен директор по капиталовите инвестиции в Eaton Vance Corp., която управлява 315,1 млрд. долара в края на март и е 15-ият най-голям инвеститор в Credit Suisse. “Инвеститорите в инвестиционните банки са разочаровани от много много дълго време. Фондовите инвеститори са станали цинични към съобщенията по отношение на преструктурирания, стратегически промени и финансови цели. Те са на етап „покажи ми какво можеш“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 0
bgMan
преди 8 години
Мрънкат срещу прекалено големите съдебни разходи. Наричат ги неприемливи.Ами да са си правили сметката преди да развиват дейности в нарушение на законите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
bigmamascandal
преди 8 години
Мда, интересен анализ, поздрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
Напротив, бъдещето им е ясно и то е банкрут в стил Лемън Брадърс. Този банкрут ще сложи края на безумния експеримент наречен "единна европейска валута" и ще постави Германия на колене точно както през 1917 и 1945г. Единственият въпрос е дали DB ще оцелее още година две или всичко ще свърши още 2016.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 2
Nathan
преди 8 години
Deutsche Bank беше заграбена още по времето на Хитлер от законните и собственици и до днес властта в банката се държи неправомерно от германското правителство, което винаги се е дистанцирало от ксенофобските действия на Хитлер, но никога не се отказа от нито един актив, придобит насилствено във времето на нацистка Германия. Иначе състоянието на банкта е отчайващо. Токсичните й вземания ( около 50 трил. евро несъбираеми вземания и вземания срещу банката) надхвърлят многократно активите й ( по-малко от 1 трил.евро).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
kloynat
преди 8 години
няма лапаници ве4е в банките лихвите са отрицателни и кво правим сега ммммааарио драги ще ги фалира
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още