С ръстове на индексите за четвърти пореден ден приключи днешната сесия на водещите фондови борси в Европа. Основната подкрепа за пазарите дойде от по-силните от очакваното данни за износа на Китай и въпреки влошената статистика за индустриалното производство в еврозоната, пише MarketWatch.
Изданието подчертава, че китайската статистика индикира, че растежът на глобалната икономика може и да не е толкова слаб, колкото инвеститорите си мислят.
Регионалният Stoxx Europe 600 отбеляза ръст от 2,5% до 343 пункта. В Германия DAX 30 добави 2,7% до 10 026 пункта, а във Великобритания FTSE 100 се повиши с 1,9% до 6 362 пункта, като се отправя към нова най-висока стойност от началото на годината заради търговските данни от Китай. Във Франция CAC 40 нарасна с 3,3% до 4 490 пункта.
През март износът на Китай е отбелязал първия си ръст от 9 месеца насам, посочва изданието. Това успокои опасенията, че втората най-голяма икономика в света се забавя рязко и се е запътила към твърдо приземяване.
Износът на Китай е нараснал с 11,5% през март в сравнение със спада от 25,4% през февруари. За сравнение, средната прогноза на икономисти, анкетирани от The Wall Street Journal, беше за ръст от 8,5%.
Според анализатори данните сигнализират две неща. Първото е, че глобалният растеж може би се засилва, макар че вчера Международният валутен фонд (МВФ) намали очакванията си за растежа в световен мащаб. Все пак Фондът увеличи прогнозата си за Китай.
Същевременно политиките на централната банка в Пекин също не са съвсем безполезни, коментират експерти.
В днешната сесия акциите на италианските банки бяха сред най-поскъпващите, след като в началото на тази седмица правителството реши да подготви фонд за спасяване на затруднените кредитори.
Същевременно акциите на Tesco PLC поевтиняха с близо 8 на сто, въпреки че веригата супермаркети отчете печалба за миналата година. Инвеститорите се опасяват за предпазливата прогноза за печалбите през тази година.
Акциите на Premier Foods PLC се сринаха с 27 на сто, след като базираната в САЩ McCormick & Co. Inc. се отказа от плановете за придобиване на британската хранителна верига.