Атина и нейните четири кредитора са договорили ново увеличаване на данък добавена стойност (ДДС), съобщава гръцкото издание „Катимерини“, позовавайки се на свои източници.
Според тях с 1 процентен пункт до 24% още от 1 юли ще се увеличи ставката за много стоки. Увеличен ще бъде ДДС на пакетирани храни като ориз, паста, брашно и т.н, храни за домашни любимци, безалкохолни напитки, както и за публичния транспорт и таксиметровите услуги.
Така правителството ще се опита да постигне три неща – да намали бюджетния дефицит, което е записано в спасителната програма, подписана през миналия юли, да покрие дупката от неизпълненото обещание да увеличи ДДС за частните училища и да избегне повишаването на ставката в сметките за вода и електричество.
Според източниците на изданието дискутирани са и варианти за увеличаването на ДДС за някои стоки, които в момента ползват изключение от общата ставка като книги, списания, вестници и други. В момента ДДС за тях е в размер на 6%.
В допълнение през юли ще влезе в сила договореното и вече одобрено от институциите в Гърция премахване на данъчното облекчение за втора група от островите в Егейско море. Към 1 януари 2017 година облекчението ще бъде премахнато за всичките около 100 обитаеми острова в Егейско море.
Първата група острови – Наксос, Миконос, Санторини, Родос, Парос и Скиатос, трябваше да се откажат от преференциалната ставка на ДДС още през октомври 2015 година. Засега преференциите си ще запазят част от островите – Хиос, Лесбос, Кос и Самос, заради големия брой бежанци.
Изчисленията на финансовото министерство са, че с увеличението на ДДС в хазната през тази година ще влязат допълнителни между 400 и 500 млн. евро.
Реалността обаче може да се размине с очакванията на властите, посочва още „Катимерини“. По данни на изданието въпреки увеличението на ДДС през 2015 година (от 13% на 23% за много стоки), приходите от данъка са по-малки от очакваното. Плановете бяха от данъка да бъдат събрани общо 14,4 млрд. евро, но в края на годината те са 13,6 млрд. евро.
През 2014 година също имаше разминаване – събраните приходи от ДДС бяха в размер на 13,61 млрд. евро, вместо очакваните 13,89 млрд. евро.
преди 8 години аз съм ЗА да напрайм ДДС в България на 90% тогава нема начин да нема начин. Ше върнем всичко, че даже и отгоре. Е боли те шпека, че хляба щи е около 10сетка, кво те боли кинта хляба останалото за Американския фонд и Тройка, Четворка, каквото и да е там ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години хаха ти верно си про3. Сам ли си цъкаш плюсове? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ами има държави с по-високи ставки на ДДС-то, дори Гърция се стреми да стигне 24%, а ние сме само на 20%. Това са си едни нови 4%, които следва да се стремим и ние да ги използваме, може да се генерират едни нови средства и да се използват както се реши. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години дефицита е в резултат на лошо и крадливо държавно управление много държавни служители невършещи нищо полезно а и силно корумпирани. а що се отнася до размера на ДДС малко ли ти се виждат 20% и то върху всичко лекарства храни сметки за ток вода парно неща от първа необходимост. ако харчиш 600 лв на месец 100 лв са ти данък за крадливите гербаджии и компания отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мaлoумни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Под две статии си дал мнения (тук и за водата) - и двете мнения са ***.Дефицитът не се намалява с вдигане на данъци, а с рязане на разходи и администрация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Може би и у нас следва да се помисли за повишаването на ДДС-то, за да се намали хроничния бюджетен дефицит всяка година дето го имаме. След като в Гърция може, защо и у нас да не може? отговор Сигнализирай за неуместен коментар