Европейската централна банка (ЕЦБ) отчете 17 случая на неспазване на задължението за консултиране с банката по национални проектозакони в годишния си доклад за 2015 г., публикуван на сайта на банката. Докладът беше представен вчера от президента на ЕЦБ Марио Драги.
Изброените по-долу случаи са преценени като очевидни и съществени.
Народното събрание на България не се е консултирало с ЕЦБ по изменения в Закона за кредитните институции и в други закони, което поражда опасения относно възможно накърняване независимостта на централната банка, пише в доклада.
Властите на Хърватия не са се консултирали с ЕЦБ относно закон, фиксиращ валутния курс при месечни вноски по кредити, деноминирани в швейцарски франкове, или по индексирани кредити. От ЕЦБ не е поискана консултация и във връзка с последващ закон, предвиждащ конвертирането на такива кредити в деноминирани в евро или в индексирани кредити.
Властите в Гърция не са се консултирали с ЕЦБ във връзка с акт със законодателно съдържание относно краткотрайна банкова ваканция и относно ограниченията за теглене на пари в брой и за капиталови трансфери. ЕЦБ признава извънредния и временен характер на този законодателен акт на Гърция, който бе приет в спешен порядък поради преобладаващия обществен интерес.
Властите на Унгария не са се консултирали с ЕЦБ относно нови правни актове в три сфери - създаването на извънреден фонд за гарантиране на инвестициите, мерки за несъстоятелност на физически лица и превалутиране в унгарски форинти на някои потребителски кредити, деноминирани в чуждестранна валута.
ЕЦБ е взела решение да излезе по собствена инициатива със становище относно ирландски законопроект, свързан с държавна такса по теглени от банкомати пари в брой, тъй като е възможно той да направи ползването на евробанкноти по-скъпо, отколкото електронните начини за плащане, с което поставя законното платежно средство в по-неизгодно положение.
Властите на Португалия не са се консултирали с ЕЦБ във връзка с изменения в процедурата за назначаване на ръководството на Banco de Portugal.
Властите на Словакия също не са се консултирали с ЕЦБ във връзка с промени в търговския си закон и свързани с него актове, които дават възможност на правителството да използва специален налог върху финансовите институции за укрепване на собствения капитал на юридически лица, които са 100% държавна собственост.
Властите на Словения не са се консултирали с ЕЦБ във връзка с изменения в Закон за систематично проучване на проекти от национално значение, който наред с другото включва гаранции за запазване независимостта на Banka Slovenije и нейните органи за вземане на решения.
ЕЦБ е взела решение да излезе по собствена инициатива със становище относно румънски законопроект, свързан с погасяване на обезпечени с ипотека дългове посредством прехвърляне на собствеността върху недвижим имот.
Случаите на неконсултиране с ЕЦБ от страна на Кипър, Гърция, Унгария, Ирландия и Италия са преценени като очевидни и повтарящи се.
преди 8 години ецб някакъв законодателен орган ли са? айде фустата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ецб някакъв законодателен орган ли са? айде фустата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Задължения за консултации?! Какво ли животно е това? отговор Сигнализирай за неуместен коментар