Гърция временно ще прекрати депортирането на мигранти обратно в Турция, тъй като повечето от тях в бежанските лагери на гръцките острови са подали молби за убежище, съобщава АР.
В резултат днес не са изпълнени планираните курсове между Гърция и Турция. По време на брифинг в Брюксел говорителят на Европейската комисия Тове Ернст обаче коментира, че това не означава, че споразумението между ЕС и Турция не се спазва в тази му част.
31 сирийци са пристигнали от Турция в Холандия по силата на договорката между двете страни, допълни още тя.
Ернст обясни, че процесът по връщането на незаконно влезлите в Гърция мигранти обратно в Турция е започнал "гладко". В момента ЕК работи за подсилване на капацитета на гръцките власти за обработката на исканията за закрила, които подават бежанците. Официално работата трябва да започне в края на тази седмица.
Допълнителни служители на Frontex ще подпомагат процеса на депортиране от Гърция в Турция, уточни още тя. Комисарят по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос е в Турция, за да координира спазването на споразумението между ЕС и Турция за бежанците.
Междувременно турските власти съобщиха, че очакват нови 200 мигранти от гръцките острови в сряда, допълва Ройтерс. В понеделник в страната пристигнаха 136 души - основно пакистанци от о. Лесбос. Сред върнатите има и двама сирийски граждани.
Тове Ернст беше категорична по време на брифинга, че на всеки един от върнатите мигранти е било обяснено какви са права имат и какви документи трябва да подадат, за да поискат убежище в ЕС.
"Хората, които трябва да бъдат връщани в Турция, имат пълното право да кандидатстват за убежище на територията на ЕС", обясни Маргаритис Схинас и допълни, че подадените искания за убежище са причината днес да няма върнати мигранти обратно в Турция. Според него няма място за притеснения, защото това е част от споразумението между ЕС и Турция.
Още новини около бежанската вълна, обхванала Европа, можете да прочетете тук