Австрия, неутрална страна, чиито изпълнителни директори кръстосваха и двете страни на Желязната завеса дори в пика на Студената война, се стреми към установяване на „нормални“ отношения с Русия след 20 месеца санкции на Европейския съюз (ЕС) срещу страната, пише Bloomberg.
Макар че търговското ембарго e в съответствие с международното право, „нормалните отношения“ трябва да са цел в дългосрочен план, заяви австрийският финансов министър Ханс Йорг Шелинг пред журналисти в Санкт Петербург, Русия. Той говори в навечерието на подписването на споразумение в петък между държавния производител на петрол OMV и руската Газпром за размяна на активи в Сибир и Северно море.
Часове по-късно австрийският президент Хайнц Фишер обяви, че ще пътува до Русия на 5 април, за да се срещне с колегата си Владимир Путин. Разговорите ще включват „двустранната търговия, икономическо, културно и хуманитарно сътрудничество“, твърди Кремъл. Фишер ще бъде придружаван от външния министър Себастиан Курз и трима други членове на австрийското правителство.
Действията показват предизвикателствата пред германския канцлер Ангела Меркел за запазване на единен ЕС по отношение на санкциите, наложени заради намесата на Русия в конфликта в Украйна. Страните членки на ЕС, включително Австрия, трябва да решат дали да продължат мерките, преди да изтече крайният им срок през юли.
Меркел, заедно с френския президент Франсоа Оланд, заяви миналия месец, че вдигането на санкциите е обвързано с пълното прилагане на Минското мирно споразумение, подписано през февруари 2015 г. Хорст Зеехофер, член на управляващата ѝ коалиция, който се срещна с Путин в Русия по-рано тази година, също отправя предизвикателства към Меркел по отношение на санкциите.
Райнер Зееле, който стана главен изпълнителен директор на OMV миналата година, след предишни сътрудничества с Газпром на други длъжности се възползва от 48-годишните връзки между двете компании, търсейки начин да вдъхне нов живот на австрийския бизнес. OMV е „изключително отворена към разширяване на сътрудничеството си с Газпром“, заяви Зееле в интервю през януари.
Освен финансови споразумения сделката с Газпром включва научни и културни партньорства, включително спонсорирани музикални концерти в Санкт Петербург и Виена, каза той. „Не искаме просто да съберем заедно двете компании, а да съберем двете страни“, каза Зееле.
Газпром е ангажиран с разширяването на партньорството си „от производство до доставки на крайните потребители“, заяви главният изпълнителен директор на държавния газов холдинг Алексей Милер при церемонията по подписването в петък.
Путин последно посети Австрия през юни 2014 г., месец преди ЕС да наложи икономическите санкции. OMV и Газпром обсъждаха изграждане на газопровода "Южен поток" по това време - проект, който Русия отмени по-късно същата година, позовавайки се на противопоставяне от страна на ЕС.