Едната трябваше да бъде спасявана, а другата се превърна от „икономическо чудо“ в „новия болен човек на Европа“.
Макар че са заедно в това, което някои определят като "окови на общата валута", представянето на Ирландия и Финландия от финансовата криза насам е на двата полюса, коментира Bloomberg.
След като отчете зашеметяващ растеж от 7,8% за 2015 г., очаква се "келтският тигър" да се разшири с най-бързия темп в еврозоната тази година – 4,7%, сочи проучване сред икономисти на Bloomberg. Трябва да се отбележи обаче, че макар наличието на мултинационални компании донякъде да изкривява данните за БВП на Ирландия, страната отчита и сериозен ръст на заетостта от около 3% годишно.
Финландия, от друга страна, продължава да разочарова. Изоставайки от средното ниво за еврозоната от 2012 г. насам, прогнозите за ръста на брутния вътрешен продукт на страната са за скромните 0,5% през тази година, най-бавния темп след Гърция. Междувременно се очаква безработицата през 2015 г. да е достигнала върхови стойности от 9,4%.
Провалът на компанията за потребителска електроника Nokia и затруднената хартиена промишленост често са определяни като причини за проблемите на Финландия. Standard & Poor’s намали кредитния рейтинг на страната от ААА, но увеличи този на Ирландия от ВВВ+, наложен през 2012 г.
Финландските критици на общата валута на Европа твърдят, че страната им ще бъде много по-добре, ако можеше да засили износа си чрез обезценяване на валутата. Ако направим сравнение с Ирландия, това, което продаваш – а и къде, е от жизненоважно значение. Докато Ирландия разчита на износа на компютри и фармацевтични продукти към САЩ, Финландия изпитва сериозни трудности, тъй като един от най-големите ѝ пазари за износ – Русия, е в рецесия.
Ирландия, за разлика от Финландия, използва и данъчното си облагане, за да насърчи големи мултинационални компании като Facebook, Apple, Google и Pfizer да се установят в страната. Корпоративната данъчна ставка на Финландия е 20%, докато на Ирландия е 12,5%, една от най-ниските в еврозоната. Преките чужди инвестиции във Финландия дори се оказаха отрицателни през 2013 г., тъй като компаниите търсят инвестиции по-скоро извън страната, отколкото на местно ниво.
Правителството твърди, че липсата на конкурентоспособност е една от причините за нарастващата безработица, която е достигнала 9,4% през 2015 г. спрямо 7,7% през 2012 г. Предпочитано решение е намаляване на разходите за труд.
Според класация на Световния икономически форум обаче скандинавската страна е една от най-конкурентоспособните страни в света. Ирландия обаче е лидер, когато става въпрос за ефективност на пазара на труда.
преди 8 години Как така защо? Сгрешена е паричната политика разбира се! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Терорист, защо не си в затвора? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Веднага отивам ако ти дойдеш с мен за да видим кой от двамата е за психиатър тоест психопатията е особено заболяване и добрата новина е ,че може да се докаже с ядрено-магнитен резонанс към 5 до 7 минута - http://***.youtube.com/watch?v=TWrqR_-04Uw *** готов ли си да идем на ядрено-магнитен резонанс ??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От кога не си посещавал психиатър? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Темата е голяма и за банковата ваканция в Ирландия е ясно Наскоро Маргрет Вестагер, еврокомисар по въпросите на конкуренцията, нарече корпоративните данъчни вратички незаконни форми на държавна помощ - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034Джозеф Стиглиц го казва прекрасно но тъй като не обяснява от къде ще дойдат парите трябва да обяснявам ''За Анатол Калецки(завършил Оксфорд и Харвард)това, което катастрофира през 2008 г. не е една банка или финансова система, а една цялостна политическа философия и икономическа система, начин на живот и мислене за света. Въпросът сега е какво ще замести глобалния капитализъм, който се счупи през есента на 2008 г. ...'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1736144519997108 отговор Сигнализирай за неуместен коментар