Гръцкото правителство обмисля съкращаване на разходите с 300 млн. евро, за да успее да се се вмести в исканията на кредиторите, съобщава „Катимерини“. Досега Атина предлагаше увеличаване на данъци и социални осигуровки, с което да покрие бюджетния дефицит до 2018 година, както е заложено в третата спасителна програма за страната.
Преговорите по прегледа на мерките, които Гърция изпълнява, ще бъдат възобновени на 4 април. Идеи как да бъде покрита фискалната „дупка“ са били обсъждани на заседание късно снощи, допълва изданието.
Според исканията на кредиторите Гърция трябва да направи икономии в общ размер от 5,4 млрд. евро или 3% от брутния си вътрешен продукт до 2018 година. Основната част от тази сума ще дойде от увеличение на данъци и социалните осигуровки. Досега кредиторите, особено Международния валутен фонд (МВФ), са заявили и че очакват съкращаване на пенсиите, което категорично беше отхвърлено от гръцкото правителство.
Атина не се е съгласила и на предложение за увеличаване на Данък добавена стойност (ДДС) върху комуналните услуги.
Все пак финансовото министерство трудно ще прокара идеята си за намаляване на публичните разходи. Дори и кредиторите изглежда са се отказали от исканията си да намалят разходите за отбрана с 350 млн. евро през тази година. Срещу този план се противопостави министърът на отбраната Панос Каменос, който е лидер на коалиционния партньор на Сириза в този кабинет – ANEL (Независими гърци).
Според „Катимерини“ обаче съкращение на бюджета на министерството ще има, но със 100 млн. евро през 2017 година и с 400 млн. евро през 2018 година.
Срещу плановете на правителството за увеличаване на данъците, социалната тежест и "други забрани, които са насочени срещу работещите", вече се обявиха от синдикалната организация PAME, която е близка до комунистическата партия в страната, съобщава ANA MPA. Представители на синдиката протестираха днес пред сградата на финансовото министерство на пл. Синтагма в Атина.
Междувременно по-рано днес напрежението в гръцкия парламент се повиши след като стана ясно, че финансовият министър Евклидис Цакалотос няма да присъства на изслушване в бюджетната комисия. Вместо него финансовото министерство ще изпрати зам.-министъра Йоргос Хулиаракис.
Това разгневи опозицията часове преди насрочените за тази вечер дебати, посветени на борбата с корупцията и съдебната система, на които ще присъства и премиерът Алексис Ципрас.
преди 8 години Напълно съм съгласен с теб. Всяка държава от ЕС, включително и България, трябва да подпомогне финансово Гърция в тези тежки за нея времена. Ама ще кажете, че и на нас не ни е лесно, че и ние изпитваме трудности. Така е, но трябва да се отчете, че ние вече свикнахме да живеем трудно. А гърците пък са свикнали с охолен живот. Не трябва да бъдем дребнави и да ги лишаваме от него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А защо трябва да оставяме Гърция да се оправя сама? Къде е ЕС, къде сме ние, защо стоим само отстрани и не помагаме?Реадно е ЕС да разгледа въпроса и да отпусне помощ за решаването на въпроса в Гърция. Отделно и ние като съседи можем да помогнем, все пак имаме доста пари че и нови заеми теглим, защо да непомогнем? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От пенсии и заплати да спестят лакомите гърчоля. 4000 евро пенсия за държавни служители и седнали да се чудят от къде. Ама така е като има кой да им ги дава тея пари, ще се намери кой да ги изяде. А сега дай по едно шише узо и да свири сиртакито...о те германците ща дават за да ни им пратим разгонените МиГраНти от Африка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От пенсии и заплати да спестят лакомите гърчоля. 4000 евро пенсия за държавни служители и седнали да се чудят от къде. Ама така е като има кой да им ги дава тея пари, ще се намери кой да ги изяде. А сега дай по едно шише узо и да свири сиртакито...о те германците ща дават за да ни им пратим разгонените МиГраНти от Африка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар