Когато става въпрос за фискална дисциплина в Европейския съюз, три е вълшебното число.
Дефицитът трябва да е ограничен до 3% от БВП, а пет страни вероятно ще нарушават това равнище, прогнозират икономисти, анкетирани от Bloomberg от януари насам.
Петте – Обединеното кралство, Франция, Испания, Гърция и Хърватска, включват и три от петте най-големи икономики на Европа. За останалите три – Финландия, Полша и Румъния, се смята, че ще отбележат дефицити точно на ръба.
Според правилата на ЕС правителствата трябва да ограничат бюджетните си дефицити до 3% от БВП, а дълга – до 60% от БВП, иначе следват глоби (макар че досега никога не са били налагани такива въпреки последователни нарушения). Откакто през 1998 г. се приема Пактът за стабилност и растеж с цел по-добро следене на бюджетите, 25 от 28-те страни членки на ЕС са преминавали ограничението по дефицита. Швеция, Естония и Люксембург са единствените страни, които досега не са го нарушавали.
Финансовата криза от 2008 г. до голяма степен е причина за това слабо представяне, тъй като правителствата стартираха агресивни стимулиращи програми. От две страни, нарушаващи ограничението, през 2007 г. (Гърция и Унгария) през 2009 г. те са вече 22, включително фискални консерватори като Германия и Австрия. През този период средният дефицит за ЕС нараства до 6,7% от БВП от 0,9% преди това. През 2010 г. Ирландия постига рекорд със зашеметяващия дефицит от 32,3%, сочат данните на Европейската комисия.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.