Европейската комисия (ЕК) анонсира допълнителен пакет от мерки, предвидени в Общата селскостопанска политика, чиято цел е да подкрепи европейските фермери и да защити вътрешния пазар на общността.
Новият пакет беше представен от комисаря по въпросите на земеделието в ЕС Фил Хоган по време на днешното заседание на Съвета на ресорните министри. Той е в допълнение на мерките на стойност 500 млн. евро, приети през септември 2015 година, уточняват от Брюксел.
Мерките са фокусирани върху млечния и месния сектор, както и върху производството на плодове и зеленчуци. Те предвиждат временно увеличение на размера на държавната помощ за секторите – до 15 хил. евро на фермер на година, удвояване на интервенционните запаси от качествено мляко на прах и масло - до съответно 218 хил. тона и 100 хил. тона, както и подобряване на ролята на производителите в търговската верига.
Ще има и нова схема за частното складиране на свинското месо (PSA), но Фил Хоган не съобщи повече подробности за нея.
В търсене на нови пазари за европейските селскостопански продукти през тази година бяха отпуснати 110 млн. евро по програми за промотиране на стоки в трети страни. Според предложението от септември 2015 година над 30 млн. евро от тях са за млечния и месния сектор. Днес Хоган предложи за преодоляване на пазарните дисбаланси в тези сектори да бъдат отпуснати още 30 млн. евро за промотиране на продукти.
От ЕК посочват още, че работят за нормализирането на търговските отношения между ЕС и Русия, но няма напредък в това отношение. Все пак от Брюксел са постигнали успех по отношение на несъизмеримите фитосанитарни мерки, които са прилагали трети страни по отношение на европейските стоки, включително и от САЩ, Япония, Бразилия и Украйна.
По отношение на сектора на производството на плодове и зеленчуци мерките ще продължат до вдигането на руското ембарго, което трябва да изтече на 30 юни 2016 година.
Комисията ще работи с държавите от ЕС по отношение на това как програмите за развитие на селското стопанство могат да бъдат преработени, така че да отговарят на сегашната ситуация, заключават още от ЕК.
преди 8 години Крайно време е ЕК и ЕС като цяло да престанат да предлагат усвояване на пари по проекти за отглеждане на лалугери, за допълнителни пакети за фермери, все едно, че основните пакети не съм им достатъчни! - а да започнат да се занимават с ограничаване на просещите хора по улицата и създаването на елементарни условия за достоен живот! отговор Сигнализирай за неуместен коментар