България остава сред държавите в Европейския съюз (ЕС) с най-слаб ръст на заетостта и през последното тримесечие на 2015 г., сочат данните на европейската статистическа служба Евростат.
За периода октомври – декември 2015 г. заетостта у нас отбелязва ръст от 0,1% спрямо предходното тримесечие и 0,3% на годишна база. Ръстът на заетостта в ЕС за тримесечието е съизмерим – 0,1%, но годишното увеличение достига 1%.
Най-бърз годишен ръст на заетостта през последните три месеца на миналата година е отчетен в Малта – 4,6%. Следва една от държавите с все още много висока безработица – Испания, с 3%. С 20,9% на годишна база нараства заетостта в Унгария, а с 2,7% - в Люксембург.
Единствено в Румъния е отчетен годишен спад на заетостта от 0,7% за последните три месеца на миналата година. Във Великобритания не е регистрирано изменение след силните ръстове от предходните тримесечия.
Малта е лидер по ръст на заетостта и за тримесечието – 1,7%. Най-силен спад за трите месеца е регистриран в Естония – 2,4%.
Европейската статистическа служба изчислява, че към края на декември 2015 г. малко под 230 млн. души в ЕС са имали работа. От тях приблизително 152 млн. души са от държавите от еврозоната.
преди 8 години Ами при нас голяма част от безработните са нямали никаква работа /освен да гласуват на избори за 50лв, и са на социалка по партийна линия/ и нямат и основно образование даже. В същото време постоянно се вдига минималната заплата, така че и да има някой мерак да ги наема за 300-400лв /в някой завод за авто кабели или пружини/, да не може. А да не говорим за останалите издевателства над бизнеса. Ние постоянно си приказваме за социалния модел на Зап Европа, но дори и там издевателствата над работодателите намаляват и малко по-малко тежестта върху тях намалява. Политиката на френския президент, дошъл със заканите за 70% данък, е добър пример как малко по-малко се улеснява пазара на труда. отговор Сигнализирай за неуместен коментар