Плановете за операция на НАТО срещу трафикантите в Егейско море срещат сериозни усложнения според медийни публикации в Атина.
Турското представителство се опълчва на една точка от споразумението между ЕС, НАТО и Анкара, според която спасени от кораби на НАТО бежанци в лодка трябва да се връщат в Турция, съобщава атинският вестник Ta Nea в понеделник.
Източници от Министерството на външните работи в Атина потвърждават информацията пред DPA.
Освен това имало и проблеми, свързани с използването на кораби на НАТО в Егейско море, които според Турция трябва да бъдат демилитаризирани. Според информация от средите на гръцката брегова охрана използваните в момента в операциите кораби на НАТО са в международни води и не се приближават до морските зони между гръцките острови и Турция. Втората постоянна военноморска група (SNMG2) на НАТО в момента е под германско командване.
Междувременно заради засиления контрол по границите на Балканите и Гърция все повече бежанци може да предпочетат опасния маршрут през Либия, пише германският Welt am Sonntag, като се позовава на източници от службите по сигурност. Според данните в Либия има до 200 000 бежанци, които могат да рискуват опасното придвижване през Средиземно море до Европа.
Според вестника обаче засиленият контрол на границата между Гърция и Турция може да принуди контрабандистите и трафикантите на хора да изберат опасния централен маршрут от Либия и Египет. Според WamS чуждестранните служби са разбрали, че между 150 и 200 хил. Бежанци чакат по-добри метеорологични условия, за да се отправят на път през морето.
През Либия в Европа досега влизаха предимно бежанци от Еритрея, Нигерия и Сомалия, но сега расте и броят на сирийците, пише германската медия. Други възможни бъдещи маршрути може да бъдат през Черно море, Грузия и Русия, през гръцкото западно крайбрежие и през Албания и морето до Италия. И сухоземният маршрут през България може да стане по-предпочитан, пише още Welt am Sonntag.
От години Либия е център за бежанци и трафиканти на хора. Северноафриканската страна е доминирана след падането на дългогодишния диктатор Муамар Кадафи през 2011 г. от различни групировки. Те се борят за властта покрай двете съперничещи си правителства и парламенти в Тобрук и в столицата Триполи. И джихадистката организация Ислямска държава на (ИДИЛ) се възползва от ситуацията, за да се разпространява все по-силно в страната.