IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ограничената имиграция затруднява британските работодатели да наемат персонал

Консерваторите на Дейвид Камерън търсят още начини да намалят притока на хора от страни извън ЕС

16:04 | 17.02.16 г. 1
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Ник Джеферис не може да намери достатъчно инженери. 50-годишният главен изпълнителен директор на Acal Plc казва, че са му били необходими месеци, докато запълни 40 позиции, жизненонеобходими, за да превърне логистичната фирма в един от най-добрите доставчици на дизайнерски услуги за сектора на отбраната, авиацията и енергетиката. Тази задача е била усложнена още повече от затегнатите правила за имиграцията, които правят наемането на персонал от страни извън Европа по-трудно и по-скъпо, разказва Bloomberg.

В крайна сметка Джеферис запълва позициите, като наема хора от британски инженерни компании, а не кандидати от Австралия или Канада например.

Трудностите на изпълнителния директор, които се споделят от редица профсъюзи, показват реалния ефект от антиимигрантските настроения във Великобритания, които до голяма степен доведоха до там страната да гласува на референдум членството си в Европейския съюз. Според социологическите проучвания именно имиграцията е притеснение номер едно за британското население, както и любима тема на таблоидите. Премиерът Дейвид Камерън опитва да ограничи имиграцията по всеки възможен начин, а правителството му не успява да спази обещанието си от 2010 г. да намали нетната миграция до под 100 хил. души. През 12-те месеца до юни нейната стойност е 381 хил. души. 

Като държава членка на ЕС Великобритания не може да ограничи притока на хора от останалите страни в съюза с изключение на Хърватия, въпреки че Камерън се опита, неуспешно, да го направи в опита си да предоговори отношенията между Лондон и Брюксел. Премиерът иска да постигне сделка тази седмица и ако това се случи, референдумът за еврочленството може да бъде още през юни.

Това означава, че в близко бъдеще единственият начин да се намали имиграцията ще е да се ограничава притокът на хора извън ЕС, включително и от САЩ, Канада, Австралия, Китай.

Някои бизнес лидери са особено загрижени за последиците от тези правила, особено когато британската икономика расте и търсенето на работна ръка се увеличава. БВП расте 12 поредни тримесечия, а безработицата от 5,1% е най-ниската от десетилетие.

„Икономическият ръст наваксва и вече се доближаваме до лимитите на системата“, казва Нийл Карбъри, директор по заетост и умения в Конфедерацията на британската индустрия (CBI). „CBI e наистина категорична, че не трябва да имаме система, която спира квалифицираните хора да влизат в страната, където ще бъдат наети“, казва Карбъри.

Bloomberg припомня, че откакто поеха властта през 2010 г., консерваторите на Камерън премахнаха визата, която позволяваше на абсолвенти на британски университети да останат в страната и да търсят работа. Освен това беше въведена годишна квота за квалифицираните служители, а чужденци, преместени в Обединеното кралство от своите работодатели, вече трябва да напускат след 5 години, без възможност този период да бъде увеличен. Може да се очакват още по-строги мерки, тъй като миналата година премиерът разпореди на Комисията за съвети по миграцията да намери начини за значително понижение на имиграцията от страни извън Европа.

През януари комисията предложи вдигане на минималната заплата, като по този начин ще се намалят кандидатите за нископлатените позиции, както и въвеждане на годишна такса от 1000 паунда за всеки назначен имигрант. В момента властите разглеждат тези предложения. 

Пречка пред имигрантите се оказват и по-строгите правила за езиковите умения. Автомобилният производител Aston Martin например изпитва затруднения да внася японски инженери, които са много добри, но не говорят толкова гладко английски, казва изпълнителният директор Анди Палмър.

„Политиците реагираха на ситуацията много грубо и по опростен начин, като това вреди на страната, особено когато икономическият растеж е добър, а безработицата е ниска“, казва Саймън Уокър, генерален директор на работодателския Institute of Directors. Според Bloomberg политиците едва ли ще се съобразят с исканията на института за по-облекчени правила.

За имиграционната политика е отговорна Тереза Мей, министър на вътрешните работи, която според редица анализатори е силен кандидат за премиерския пост, ако успее да мобилизира дясното антиимигрански настроено крило на консерваторите.

„Инженерната индустрия като много други трябва да намали зависимостта си от миграцията и с нарастването на икономиката работодателите трябва да правят повече, за да наемат, обучават и задържат британски работници“, се казва в изявление на вътрешното министерство.

„Все по-сложните правила увеличават разходите за компаниите“, казва Крис Маграт, директор по имиграция и заетост в кантората Magrath LLP. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:02 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още