Засилването на външните граници на ЕС в силно задлъжнялата Гърция се отлага заради правителството на Атина, което трябва да намали сериозно разходите, за да изпълни условията на последния спасителен план. Атина има три месеца да сложи край на административния хаос или може да бъде изключена от Шенген. Берлин обаче вярва, че концентрирането на бежанци в почти фалиралата страна ще бъде абсолютна катастрофа.
Предложената сделка с Турция също среща трудности, тъй като президентът Реджеп Тайип Ердоган иска по-висока цена за забавянето на бежанците към Европа, например по-малко критики от ЕС по конфликта му с кюрдското малцинство. В рамките на ЕС сделката също се бави, тъй като Ренци задържа одобрението си от седмици насам заради опасения около последиците от турския спасителен пакет на ЕС за 3 мрлд. евро върху финансите на Италия.
Разпределянето на бежанците в ЕС остава най-проблемният въпрос. В болезнено договорена сделка миналата година страните членки се съгласиха да преразпределят 160 000 души. Правителствата обаче се бавят и реално само 500 души досега са били разпределени. Берлин сега подкрепя амбициозния план на ЕС да премести стотици хиляди бежанци директно от бежанските лагери в Турция съгласно сделката с Анкара.
Изправена пред протести срещу идеята Германия се опитва да ограничи това до „коалиция на желаещите“, вариращи от Белгия до Словения.
Най-сериозните критики срещу Меркел идват от Източна Европа, където страните се саморазграничват от мултикултурния Запад. Варшава дори предизвиква Берлин, като съживи Вишеградската група на Полша, Унгария, Чехия и Словакия, тъй като страните вярват, че ще имат по-силен глас, ако се обединят.
В Западна Европа критиките към бежанската политика на Меркел са с повече нюанси. Въпреки атаките на френския премиер Мануел Валс заради опасения за надигане на антиимиграционни настроения, президентът Франсоа Оланд устоява на натиска за изолиране на Германия и вместо това се опитва да облекчи подхода на Меркел като настоява, например, за по-силна политика на външните граници на ЕС.
Ренци, от друга страна, води южната опозиция на ЕС към водените от Германия искания за затягане на фискалните политики. Бюджетните му опасения се засилват от гнева, че Рим е получил твърде малко помощ от ЕС, за да се справи с бежанските потоци.
В същото време британският премиер Дейвид Камерън избягва да критикува Берлин за бежанците. Той се нуждае от подкрепата на Меркел за реформите в ЕС, които трябва да бъдат одобрени на срещата на високо равнище. Надежден пакет може да му помогне да спечели предстоящия референдум и да избегне Brexit.
Водещата роля на Германия в ЕС далеч не е приключила – това е най-голямата икономика на съюза, котвата на еврозоната, а и допринася с най-много пари. Меркел остава и най-силният политик на съюза въпреки по-слабата подкрепа срещу коалицията си на вътрешно ниво.
Влиянието на тези сътресения върху въпроси, несвързани с бежанците, ще бъде усетено скоро. През юни съюзът трябва да реши дали да поднови санкциите от 2014 г. срещу Русия заради Украйна. Европейските дипломати казват, че някои страни искат облекчаване на санкциите, за да бъде Путин по-благосклонен към Русия, докато други настояват, че Украйна е съвсем отделен въпрос.
„Меркел се справи добре с привличането на подкрепа за санкциите на първо време. Сега обаче ще бъде по-трудно страните да останат заедно“, казва дипломат.
Гърция представлява друго изпитание. Атина трябва да реши дали да приложи сериозни пенсионни реформи, искани от Международния валутен фонд (МВФ). Фондът заплаши да излезе от заема, ако Гърция не удовлетвори исканията му, но Берлин се нуждае от него, тъй като Бундестагът обвърза вноските на Германия с участието на МВФ.
Ако икономическият растеж в еврозоната отново се забави, това също може да наложи натиск. Предвид огромната програма за количествено облекчаване на Европейската централна банка натискът може да се окаже върху правителствата с цел насърчаване на растежа чрез облекчаване на фискалната политика. А това може още веднъж да изправи Берлин срещу Рим и други южни столици.
Добрата новина е, че изключително важният алианс с Франция, внимателно отгледан от Меркел, остава стабилен. А ако Камерън спечели референдума за Brexit, той определено ще дължи на канцлера някоя и друга услуга. Първо обаче Меркел трябва да преживее дългата си нощ в Брюксел.
преди 8 години Добре си върши работата,Баба ви Шмъркел.Изпълнява си я съвсем стриктно..заповедите на задокеанския господар.Целта на господаря е да унищожи "Европа" и я превърне в един терен,населен с блуждаещи племена от ислямисти,които да може при всеки удобен случай,да насочва срещу Русия.За целта господарят използва триадата: "повече "Европа",те заличаване на националните държави и превръщане народите им в стадо от американски тип; насищане на "Европа" с войнстващи ислямски племена ; подчинението на "Европа" на транснационалните американски монополи,чрез оръжието "договор,за трансатлантическо партньорство,за инвестиции и търговия.Когато тази триада бъде заключена,ще дойде окончателния край на "Европа". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не си съвсем прав, поне за Ренци. Бях в края на 15г. в Италия и много италианци се възмущават, като казват, че Меркел е "обрала" цвета на мигрантите, т.е. хора които могат и знаят да работят, а за другите страни (Италия е под огромен натиск) е оставила ***. Тук 10 правилно мисли.Трябва да признаем, че за Италия и Гърция наплива е ОГРОМЕН и май трябва да се приложи австалийската политика. То бива бива помощ, ама чак пък толкова... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години не бе, не си!Мърморкел имаше ПЛАН и даже имаше ПЛАН!ДА НАМЕРИМЕ ОТНЕКЪДЕ 1 МИЛКА ЧОВЕКОМАСА, КОЯТО ДА ЗАСТАНЕ И ПОДДЪРЖА НАЙ-НИСКОТО СТЪПАЛО НА ПИРАМАДАТА НА ВЛАСТТА, за да земеме още КРЕДИТИ, да си дрънкаме за ускорено ръзвитие и нараствана на БВП! ОБАЧЕ: оказа се, че тия дет ги домъкна си имат техни представи кво да им се случва у европата. ПЛЮС ПОРЪЧЕНИЕ ОТ ИМАМА...забавата предстои. ШЕ ИМА ЯКО НАСИЛИЕ У ДОЙЧЛАНД. ЗА НАРАСТВАНА НА БВП - СЪМНИТЕЛНО.... А, ДА МОЖЕ ДА ИМА НАСИЛИЕС И ВЪВ БЪЛГАРИЯ. ЩО НЕ. И ТАКА СА. ДАЖЕ ПО-ЛЕСНО ШЕ ИМ ИЗБИЯТ ЧЕВИИТЕ, ЩОТ НЕМА БОГАТА ПРАСЛОЙКА, ДА ПАРАЗИТИРАТ ВЪРХУ НЕЯ. ай честито, и си купи пуканкес за забавата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Еми, не знам... може и да е така както ти казваш и аз да съм баламата... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години А стига ве ...не мое да бъде , ами дядо Коледа има ли ?В последните две години Меркел изпълняваше стриктно задокеанските разпореждания , тъй че сега леко у девета глуха и после към слънчево Чили или Аржентина ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не ме разбирайте погрешно. В момента няма политици, които да са Хора в истинския смисъл на думата, броят се на пръстите на едната ми ръка. Реши да направи добро, но беше прекалено наивна. Затова казвам, че е изпреварила времето си. Този свят още не е дорасъл за нея.Кой е политик - оня *** от Италия, онзи льольо от Франция, дебелаците от Брюксел, и т.н. и т.н. да не ги изброявам... Да не говоря за ненормалниците от Русия и Америка... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Меркел е много добър политик, но е изпреварила времето си с няколко стотин години... Защото да си политик не значи само да изнасяш лъскави речи и да се правиш на голяма работа.А сама птичка пролет не прави... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вероятно има причини като например този "sovereign insolvency mechanism", който има подкрепата на Бундесбанк и в най-наскоро време Волфганг Шойбле, който обикновено успява ще наложи волята си в еврозоната. Източник: http://***.telegraph.co.uk/finance/economics/12158626/German-bail-in-plan-for-government-bonds-risks-blowing-up-the-euro.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ние като ви бяхме приятели, освен че загубихме две войни сме под мониторинг и извън Шенген. отговор Сигнализирай за неуместен коментар