Евродепутатите от земеделската комисия са приели, че сертификацията на биопродуктите ще се признава и в случай на замърсяване с генетично модифицирани организми (ГМО) или пестициди, съобщава онлайн изданието euractiv.com. Замърсяването обаче трябва да е случайно и в определени граници, допълва изданието.
Комисията е гласувала доклада с ревизия на стандартите на Европейския съюз (ЕС) за биологично земеделие. Докладът се приема със смесени настроения от останалите евродепутати, тъй като прекалено разхлабва изискванията за биологично сертифициране.
Този доклад идва също така след предложението на Европейската комисия (ЕК) за регламент, насочен към затягане на правилата за биологичното земеделие – една от най-бързо развиващите се индустрии в ЕС.
По-високите изисквания за сертифициране на биологичното производство обаче не срещнаха подкрепа. Германия например – най-големият европейски пазар за биологични продукти, се опасява от “смачкване” на производителите от новите бюрократични ограничения. Опасенията на Берлин се споделят и от Париж.
Евродепутатите от парламентарната земеделска комисия също се обявиха против предложението на Брюксел и не приеха да се отнема сертификатът на биологични производители при замърсяване с ГМО или пестициди. Депутатите смятат, че биологичните продукти могат да бъдат случайно замърсени при транспортиране или съхранение, или при пръскане на съседни области, където няма биологични производители.
Ако замърсяването обаче достига определено равнище, сертификатите на биопроизводителите все пак ще бъдат отнемани. Според Ecocert, основният сертифициращ орган на биологични ферми във Франция, всяка година се отнемат около 10 на сто от сертификатите на стопани. Само в 0,5% от случаите обаче става въпрос за опит за измама от страна на земеделския производител.
За да се избегне случайно замърсяване, ЕК предложи да се сложи край на практиката на смесено фермерство. Това означава, че сертифицираните полета не може да се намират в райони, в които се използват конвенционални техники в земеделието. Това правило обаче може да отвори вратата към изключително тежък процес, сравним с дебата за ГМО.
Комисията предлагаше и т.нар. “групово сертифициране”, за да се подпомогнат по-дребните фермери да се присъединят към сектора на биологичното земеделие.
Според ЕК през 2013 г. е имало 200 хил. биологични стопанства в ЕС, които обхващат 10,5 милиона хектара площи. Към 2012 г. приходите в сектора възлизат на над 22 млрд. евро, като нарастват с 8 на сто на годишна база. През последните десет години (2006-2015 г.) пазарът на биологични продукти в Европа се е увеличил четирикратно, поради което ЕК се опитва да актуализира регулациите в сектора.
преди 8 години Лиценза ще се отнема за това, че си го изкарал на пазара, а не за това, че си го произвел. А това, как в едно производство с една две реколти на година, следва да е нормално клиента да ти ги купува, независимо какво си надробил... извинявай. То за това и цените им са такива а не онакива, за да се сметне че е една две реколти и една година може да занулиш и добивите са по-малки и т.н. Като бизнеса не излиза на печалба, затваряш и така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Иване, за това трябва има контрол на изходящата продукция. Береш, мериш има замърсяване от комшията, продаваш я като не-еко или направо я носиш на комшията да ти плати.Ти представяш ли си, купуваш си панталони и на тях - една дупка отзад. И производителя ти казва.. абе карай, то дефект на плата, случаен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години О, да, наясно съм с това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дали ще употребят "случайно" - ще се види като се публикува окончателният документ след гласуване и от ЕП, не само от комисия. Не мога да съм сигурна, че не е употребена от euractiv, на които се позоваваме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Именно. Не разбирам как може в закон или наредба да напишеш "случайно"Мериш нещо във вече готовата продукция и то или е в нормите или не е. После, будалата Х плаща тройно, защото е еко, обаче случайно получава същата стока като от съседната сергия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не, не сте :) Идеята е да не се санкционират производители, при които замърсяването е заради дейност на съседни фермери, които се занимават с конвенционално производство. Въпросът е доколко в новата рамка няма да се впишат и производители, които правят опит за измама с цел печалба от по-високите цени на биологичните продукти. Няма абсолютно никакви гаранции. Био-, еко- - ако сам си го произведеш и знаеш какво си правил... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години " Замърсяването обаче трябва да е случайно"Ъ?Абе хора, аз ли съм ***..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар