Четирите институции, които отпуснаха последните заеми за Гърция - ЕС, Европейската централна банка (ЕЦБ), Международният валутен фонд (МВФ) и Европейският стабилизационен механизъм (ESM), настояват не за нови данъци или повишение на данъците, а за намаляване на публичните разходи.
Това съобщава гръцкото издание Greek Reporter, като се позовава на информация на ЕЦБ.
Представителите на "четворката" кредитори напуснаха Атина без напредък по предложенията, което бави и началото на прегледа по мерките по третата спасителна програма за страната. Властите в страната пък настояват прегледът да започне възможно най-скоро.
Според гуверньора на гръцката централна банка Янис Стурнарас това е начинът да се върне доверието в гръцката икономика и в банковата система. "Първият преглед трябва да бъде приключен възможно най-скоро. Това ще засили доверието и ще окуражи връщането на депозитите", каза Стурнарас по време на заседание в парламента, цитиран от "Катимерини".
Финансовият министър на южната ни съседка Евклидис Цакалотос вече предупреди, че Гърция е в опасност, ако прегледът не приключи до началото на лятото.
В същото време обаче гръцкият премиер Алексис Ципрас е оптимист, че страната ще изпълни исканията на кредиторите и кабинетът ще прокара нужните реформи. По време на заседанието на правителството по-рано днес той коментира, че пътят за прегледа на спасителната програма вече е проправен.
В своята реч пред министрите си гръцкият премиер засегна и още актуални теми. Администрацията е отворена за диалог и с фермерите, и с всички останали групи в обществото по отношение на промените за пенсионната система.
Промените обаче са необходими, за да бъде гарантирана стабилността й, посочи още той.
Ципрас беше категоричен, че още бежански центрове ще бъдат въведени в експлоатация още през следващата седмица. Страната отнася множество критики, че не успява да се справи с бежанския поток. В същото време обаче последният преглед на ЕК показва, че работата по отношение на регистрацията на бежанци се е подобрила значително.
"Повечето гърци са пример за човечност за останалия свят", коментира още гръцкият премиер пред своите министри.
По отношение на последните си посещения в Иран и Израел, Ципрас отчете, че "независимо от икономическата криза Гърция се е превърнала в това, което би трябвало да бъде заради географското си положение - мост между Изтока и Запада".
преди 8 години "Направи един човек свой длъжник и........му извади душата" - из филма за един велик грък :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Митев за тва ти говорех, но ти настояваш, че паричната система била "сгрешена"... Какво е сгрешено като кредитора ти казва какво да прайш ?!? Според мене кредитора не би трябвало да го е еня какво правят важното е да им бъдат върнати парите мисля, да но не е така. За тва Греция имат проблеми ..... не е заради сгрешената парична ала бала ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар