Гърция е подобрила работата си в бежанския център на остров Лесбос, но има закъснение относно изграждането на останалите т.нар. "горещи точки" - на островите Кос, Хиос, Самос и Лерос. Това е записано в отчет на ЕК за отговора на бежанския натиск в Гърция, Италия и Западните Балкани като цяло.
През септември 2015 година бежанците, на които са снети пръстови отпечатъци в Гърция, са били едва 8%, докато през януари 2016 година този процент е вече 78 на сто. По отношение на плановете за релокация има много малко изпълнение - едва 218 души са били разселени в друга държава от общността, а броят на мигрантите, които подлежат на разселване, е 66,4 хил.
Само 15 държави са предложили подкрепа на Гърция за приемане на бежанци.
В документа Брюксел отчита и плановете на властите в Гърция да включи армията в борбата с бежанската криза от средата на февруари, както и изпратените от Frontex служители, които помагат в работата на гръцките власти в бежанските центрове.
От началото на 2015 година Гърция е върнала почти 20 хил. икономически мигранти (насилствено и доброволно), които нямат право на статут на бежанец в ЕС. Това обаче не е достатъчно на фона на 800 хил. бежанци, които са пристигнали в страната през 2015 година.
По отношение на Италия от ЕК посочват, че страната също работи бавно по отношение на изграждането на шестте бежански центрове, за които е поела ангажимент. От тях само два са работещи. Работата по третия - в Трапани, е на финалната права.
100% от бежанците са със свалени пръстови отпечатъци в двата работещи бежански лагера. Като цяло и в Италия има значително подобрение на регистрацията на бежанци - от 36% със свалени отпечатъци през септември 2015 година до 87% през януари 2016 година.
Процесът по релокация на бежанци започва няколко седмици по-рано, отколкото в Гърция, но и там няма добри резултати. На разселване подлежат 39,6 хил. души през следващите две години, но реално за друга държава от ЕС са заминали само 279 души. Отново 15 държави от общността са предложили подкрепата си на Рим за приемане на бежанци.
През 2015 година Италия е върнала 14 хил. икономически мигранти, което също е посочено като "недостатъчно" на фона на 160 хил. бежанци, пристигнали в Италия през миналата година.
Страните от Западните Балкани са подложени на безпрецедентен натиск от лятото на 2015 година досега. Голяма част от бежанците, които пристигат в Гърция от Турция, продължават пътя си към останалите части на Европа именно през Балканите, отчитат още от ЕК.
Страните са получили подкрепа от 15 държави от общността под формата на палатки, спални чували, отоплителни уреди и генератори. На голяма част от исканията за помощ, изпратени от страните в региона, обаче още не е отговорено, пише още в доклада си ЕК.
Страните от региона са поели ангажимент за 50 хил. допълнителни места за бежанци, но създадените на този етап са значително по-малко и от ЕК ги призовават да ускорят работата си в тази насока.