IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Реглинг: Няма да има "подстригване" на гръцкия дълг

Според ръководителя на Европейския механизъм за стабилност може да се обмисли удължаване на матуритета и отсрочка на лихвите

12:49 | 26.01.16 г. 2
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Ръководителят на Европейския механизъм за стабилност (ЕМС)изключи  във вторник възможността за подстригване на гръцкия дълг, но добави, че удължаването на матуритета на дълга и отсрочка на лихвите са опции, които официалните лица може да използват, за да направят дълга на Гърция по-лесно управляем, съобщава Ройтерс.

Управляващият директор на ЕМС Клаус Реглинг каза още, че Гърция трябва да приключи с първия преглед на напредъка си по структурните реформи преди да се вземе решение как да се преструктурира държавния ѝ дълг.

Реформирането на "болната" пенсионна система е предпоставка за завършването на първия преглед на спасителния заем за 86 млрд. евро, договорен през юли миналата година. Реформата обаче вероятно ще бъде доста болезнена, тъй като някои гръцки граждани ще трябва да се откажат от бъдещи права, каза Реглинг.

„Първо трябва да се приключи с първия преглед, а това може да отнеме два месеца“, добави той. „Няма да има съкращаване на дълга. Можем да помислим за удължаване на матуритета и отлагане на лихвите“.

Европейските представители може да обмислят и стъпки, с които да се помогне на Гърция да се справи с увеличаването на разходите за обслужване на дълга, очаквани през 2022 г., каза Реглинг.

ЕМС, който има правото да отдава заеми на страни членки на еврозоната и да предлага друга финансова подкрепа, притежава около 45% от гръцкия дълг и е в центъра на усилията за приключване на кризата с гръцките дългове.

Очаква се планината от дългове на Гърция да достигне 187,8% от годишния брутен вътрешен продукт на страната тази година.

Гърция е подготвила предложение за сливане на шестте си пенсионни фонда в един и възможно намаляване на бъдещата основна пенсия с до 30%. Тя планира да гласува проекта в началото на февруари.

Правителството на министър-председателя Алексис Ципрас има парламентарно мнозинство със само три места и реформата, на която се противопоставят опозиционните партии и много пенсионери и работници, ще постави на изпитание възможността му за действия, договорени с международните кредитори.

Повече по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 1
scott
преди 8 години
ко?Митев, моментално се самовъдвори в некоя психиатриа, ако си мислиш, че ЕВРОПЕЙСКАТА И СВЕТОВНА ПАРИЧНИ СИСТЪМС ше се прекроят по твойте идеи и вижданиа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
Иван Митев
преди 8 години
Ако четяха форума на Интвестор щяха да знаят, че след прекратяване на сегашна сгрешена европейска парична система (чрез нейно усъвършенствуване) Гърция ще е с възможности да си плаща дълговете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още