Европейската комисия е поискала от Гърция да преразгледа данъчната си политика относно прилаганите облекчения за корабособствениците, става ясно от съобщение на институцията. Секторът в южната ни съседка се радва на облекчения, които обаче могат да бъдат разгледани като недопустима държавна помощ по европейските правила.
Схемата с данъчните облекчения за корабособствениците в Гърция е въведена през 1975 година, тоест преди влизането на страната в ЕС, признават от Брюксел. По тази причина и тя се третира като „съществуваща помощ“ и е обект на специфични процедури.
През 2012 година Комисията изпрати първото си писмо до Атина, в което изразява опасенията си, че данъчните облекчения за сектора са в разрез с европейското законодателство за държавната помощ.
След споразумението, подписано през август 2015 година за постепенното отпадане на облекченията, сега Брюксел, съвместно с гръцките власти, ще разгледат т.нар. „тонажна схема“. В Гърция данъците върху търговското корабоплаване се определят върху тонажа на корабите, а не на базата на печалбата на компанията.
Тази схема привлича собствениците на кораби да регистрират своите съдове в Гърция и така приходите от тази дейност са важни за хазната на южната ни съседка.
От ЕК признават, че системата всъщност насърчава собствениците на кораби в ЕС да не напускат общността и да регистрират своите съдове в трети страни. В същото време обаче опасенията са, че тонажната система не е добре таргетирана.
Ако Гърция не се съгласи да разработи нова система по насоките на Брюксел, ЕК може да открие и наказателна процедура срещу страната.