Всички 118 програми за развитие на селските райони в ЕС през новия програмен период са вече одобрени и готови за изпълнение, съобщава Европейската комисия. Днес беше дадена зелена светлина и за последната програма - на Гърция, чиято стойност надхвърля 4,7 млрд. евро.
За периода 2014 - 2020 година по програмите ще бъдат разпределени общо 99,6 млрд. евро от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и допълнително още 60,6 млрд. евро съфинансиране от национални и регионални публични средства или частни инвестиции.
За България средствата от земеделския фонд са 2,3 млрд. евро. Българската програма беше одобрена в края на май, а първите договори вече бяха раздадени.
"Програмата за развитие на селските райони е програма за работни места, растеж, инвестиции и конкурентоспособност в селските райони на Европа", припомни комисарят по въпросите на земеделието в ЕС Фил Хоган по повод края на процеса на одобрение на програмите на страните в ЕС.
На преобладаващо селските по своя характер райони се падат 52 % от територията на ЕС, а населението им е 112,1 млн. души. Различията между тези райони са значителни, а предизвикателствата пред тях отразяват множество различни обстоятелства.
Затова Комисията предоставя по-голяма възможност за гъвкавост на страните членки, така че подкрепата да е по-добре съобразена с конкретните нужди на отделните региони или страни и да се демонстрира по-голямо внимание към субсидиарността.
Всяка държава от общността може да изработи своите национални или регионални програми, съобразявайки се със своите специфики, припомнят още от Брюксел. Например Австрия насочва 71% от помощта за по-добро управление на природните ресурси и за насърчаване на благоприятни за климата земеделски практики.
Всъщност сред най-често срещаните приоритети на проектите в националните програми са именно действията по климата.