Федералният канцлер на Германия Ангела Меркел настоява за постоянен и обвързващ механизъм за разпределяне на бежанците в ЕС и свърза с това искане задържането на безпаспортното преминаване през границите на Шенген, предава DPA.
ЕС все още не е наложил някои необходими реформи в областта на политиката за предоставяне на убежище, заяви с дрезгав глас Меркел по време на общия дебат в Бундестага в Берлин. Следователно темата за солидарното разпределение на бежанците и „желанието за постоянен механизъм за разпределение не са някаква прищявка, а „темата е дали можем да задържим Шенген в дългосрочен план", предупреди канцлерът. Меркел призова за по-нататъшната интеграция в ЕС в тази област. „Подобно на валутния съюз, и в Шенгенската зона не сме съвсем в края на това, което политически може да бъде решено", каза тя.
„Най-силният отговор на тероризма е да продължим да живеем живота си и да спазваме ценностите си, както досега - самоуверени и свободни, щедри и ангажирани", заяви тя пред германските депутати по време на дебата за бюджета в Бундестага. „Ние, европейците, ще покажем, че нашият стремеж към свобода е по-силен от всякакъв терор", добави Меркел.
Също така и по отношение на дългосрочното запазване на еврото следва „да се предприемат последните стъпки". Германската роля в рамките на ЕС Меркел вижда в това да не се предава Берлин пред лицето на съпротивата, а да настоява отново и отново за реформи.
Същевременно Меркел подчерта, че усилията на международно и европейско равнище са насочени към това да се намали броят на новопристигащите. Освен това трябвало да е ясно, че всички, които получат право на пребиваване, след това отново трябва да напуснат Германия.
Затова и част от преговорите между ЕС и Турция е и сключването на споразумение за репатриране с Анкара, така че ЕС също да може да изпрати обратно гражданите на трети страни. Германия и ЕС биха били склонни да изплащат определени суми за споделяне на тежестта с Турция, като се има предвид, че в момента много пакистанци, иранци или афганистанци влизат в ЕС през Турция.
Като се има предвид заплахата от ислямския тероризъм, Меркел увери Франция в допълнителна помощ, дори и военна. „Ако е нужен допълнителен ангажимент, ние няма да го изключим от само себе си", каза тя.
В този дух тя ще проведе разговор с френския президент Франсоа Оланд късно вечерта. „Ние сме солидарни с Франция", заяви канцлерът. Тази солидарност сега следвало да се изпълни с живот. „Трябва да има обща борба на международната общност срещу терористичната Ислямска държава", подчерта тя с видимо смутен глас пред пленарната зала.
Според нея рискът от атаки в страната се е увеличил. „В Германия нивото на заплаха е високи. Ние проверяваме всички сигнали", добави тя. При това ставало дума, подобно на отказа за изиграването на международен футболен мач през миналата седмица, за трудно балансиране. Органите за сигурност обаче разполагали с политическата подкрепа, която им е необходима за извършването на задълженията им.
В същото време Меркел не пропусна да спомене и германския военен ангажимент в Ирак и Афганистан. Федералното правителство възнамерява да изпрати до 650 войници за мироопазваща мисия в западноафриканската Мали.
Така Франция ще бъде облекчена в борбата срещу терористичната ИДИ, поясни министърът на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен след заседание на Комисията по отбраната на Бундестага в сряда.
Ангажиментът на помощниците в бежанската криза бе изрично похвалено от канцлера в изказването ѝ. Германия ще покаже по време на кризата колко ангажирани и гъвкави са хората в тази страна, поясни тя. От присъстващите членове на Бундестага канцлерът получи аплодисменти.
В същото време германският канцлер настоя "да не се загърбва" целта за балансиране на германските държавни финанси въпреки разходите, пред които е изправена страната, за да посрещне стотици хиляди бежанци. "Нямаме право да изоставяме целта за балансиран бюджет", заяви Меркел пред депутатите в Бундестага.
"Ако има обективни причини (за отклонение от правилата), разбира се ние не трябва да се затваряме" в калъпа на прекалено стриктните бюджетни принуди, каза консерваторката Меркел. При все това тя призова кризата с бежанците да не се използва като мотив за отклонение от бюджетната линия на правителството й.
Терористичните атаки в Париж помогнаха на Меркел да получи подкрепа както сред редиците на своя консервативен блок на Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС и ХСС) , така и сред по-широката германска общественост. Подкрепата за ХДС и ХСС се повиши с 3 процентни пункта през последната седмица и достигна 39 на сто поради опасенията от терористични заплахи, дължащи се на атаките в Париж, показва проучване сред избирателите, извършено от социологическата агенция Vorsa.
През последните седмици подкрепата за коалицията на ХДС и ХСС беше спаднала, което според много анализатори се дължеше на напрежението между Меркел и ХСС заради либералната й политика за предоставяне на убежище, отбелязва DPA. Германската конституция постановява страната да дава убежище на всички, които бягат от политическо преследване, припомня агенцията. Подчертавайки напрежението между Меркел и ХСС по въпроса за бежанците, председателят на парламентарната група на ХСС Герда Хаселфелд призова днес в парламента отново за ограничаване на броя на търсещите убежище, които влизат в страната. Очаква се тази година броят им да надхвърли 1 милион души.
„Трябва да се фокусираме върху тези, които наистина имат нужда от защита", заяви Хаселфелд пред парламента.
Меркел е отхвърляла многократно призивите на лидера на ХСС Хорст Зеехофер, който е и премиер на Бавария, да се определи таван за броя на бежанците, влизащи в Германия. Вместо това тя призова днес за международни усилия за справяне с бежанската криза, включително действия за спиране на кървавата гражданска война в Сирия. "Изолирането няма да реши проблема", подчерта тя.
„Бежанската криза е глобален проблем“, твърди тя. В глобален план в момента имало най-много бежанци от Втората световна война насам. И тези хора бягали именно от терора, каза още Меркел. Ето защо трябва да бъдат победени причините за това бягство.
Всичко за бежанската вълна можете да прочетете тук!
преди 8 години Аз пък си мисля, че това е нивото на геносен Меркел ханъм. От САЩ я "подпираха" да изглежда властна, а и при липсата на риби и ракът е риба, та се очерта като водеща в ЕС. Сега лъсна. Стъпка по стъпка до пълния провал с бежанците. Хитлер не можа да унищожи Европа, но тази проклета бездетна жена успява. Няма връщане. Европа никога няма да е същата. Твореното от европейците толкова векове отива на провал. Най-малкото е да кажа грях да й е! Дълбоко съжалявам за всички манипулации, за Украйна погубената, за изкуствено подклажданата вражда с Русия, за това, че вместо да се развива ЕС, трябва да отделя средства заради войните, подпалени по света от САЩ и слугите им Германия, Франция и т.н. Пак не случихме дами и господа, българи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години As you wish my lordFrank Sinatra - New York New York Song **Lyrics** [HD] https://***.youtube.com/watch?v=9KJQNMqVIugFrank Sinatra, My Way, With Lyrics Сърца Червени, сърца милиони... Само Цска!http://vbox7.com/play:338653b2Luke Skywalker VS Darth Vader Empire Strikes Back Bespin Duel HD https://***.youtube.com/watch?v=C-DeI3ohVbY отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Значи меркелова покани талибанците да идват колкото може повече, а сега зове за солидарство - тоест НИЕ да ги приемаме.Е, аз казвам: да ходи при Любо Пенев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да те поправя, такива образувания НИКОГА нямат дълъг живот. ЕС е точно като СССР, не случайно в Англия го наричат EUSSR на галено, ЕС има същите слабости като СССР и ще се разпадне по същите причини. В периода 1983-1989 имаше сериозна икономическа криза по целия свят и СССР не успя да се нагоди към новите условия и в крайна сметка се разпадна, и сега това се повтаря с ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Пука и на бабката какъв труп е. Създаде проблема, сега давайте да го решаваме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тая баба още ли мисли, че някой я взема на сериозно ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години kras +++ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Г-жа Меркел ще се справи с бежанския проблем толкова колкото се справи с гръцкия проблем. А гръцкия проблем се създаде с помоща И на гермаските банки и големи компании.Та така - първо се действа за да се създаде проблем, а после ни карат да го "решаваме". Как? - Като проявим "солидарност". Така беше за Гърция, така става и за бежанците. Един и същ pattern.И това се нарича "устойчиво развитие", на което същата тази госпожа е такъв фен. Е, поне беше. отговор Сигнализирай за неуместен коментар