IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Войната срещу ИДИЛ ще увеличи разходите за отбрана в Европа с 50 млрд. долара

Повечето страни от Западна Европа обявиха нови мерки за отбрана след атентатите в Париж на 13 ноември

15:57 | 25.11.15 г. 1
<p>
	Изтребителят Eurofighter.&nbsp;<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Изтребителят Eurofighter. Снимка: архив Ройтерс

Отбранителната индустрия на Европа вероятно ще се облагодателства с изненадващите 50 млрд. долара, след като терористичните атаки на 13 ноември в Париж накараха правителствата да увеличат разходите за военните си възможности, включително за киберсигурност, изтребители, бронирани превозни средства и дронове, като част от усилията за унищожаване на „Ислямска държава“, коментира Bloomberg.

Франция, където се произвежда изтребителят Rafale на компанията Dassault Aviation, спря плановете за съкращаване на почти 10 хил. души военен персонал. Германия ще вложи допълнителни 8 млрд. евро за отбрана, а Великобритания е заделила още 12 млрд. паунда, от които ще спечелят компании като BAE Systems. Италия заяви във вторник, че ще отдели още 1 млрд. евро за сигурност, след като проектобюджетът на страната призова за съкращения от 2 млрд. евро.

Европейските правителства преосмислят политиките си за отбрана, след като в продължение на години ги ограничаваха след изтеглянето си от Афганистан и Ирак и налагаха строги икономии заради световния икономически срив. Задълженията за разходи ще надуят бюджетите, които вече започнаха да се възстановяват на фона на напрегнатите отношения с Русия след анексирането на Крим през миналата година, като през август Великобритания заяви, че ще отдели 2% от БВП за отбрана.

„През периода 2015-2019 г. разходите за отбрана в Западна Европа ще се увеличат с още 50 млрд. долара в резултат на промените, наложени през тази година“, заяви Фенела МакГърти, старши анализатор за бюджетите за отбрана в IHS Jane’s. Ще има увеличение от 11 млрд. долара през тази година, каза още тя, заради корекциите във Франция, Германия и Обединеното кралство, започнали след атаката в Париж на 7 януари срещу редакцията на сатиричното списание Charlie Hebdo.

Най-незабавната реакция на Франция към атаките през този месец бе да се присъедини към военновъздушните атаки срещу позициите на „Ислямска държава“ в Сирия, водени от изтребителите Rafales на Dassault. Това допълнително подобрява имиджа на военния самолет, който се радва на серия от успехи в международните поръчки след използването му в Афганистан, Либия, Ирак, Мали и Централната африканска република от 2007 г. насам.

Великобритания може да последва примера, разширявайки кампанията си срещу ИДИЛ от Ирак до Сирия, като се очаква министър-председателят Дейвид Камерън да обяви това по-късно тази седмица.

Макар че последните военновъздушни мисии на Обединеното кралство бяха осъществени от застаряващите военни самолети Panavia Tornado, Камерън потвърди в понеделник, че изтребителите Eurofighters на Кралските военновъздушни сили, построени от ВАЕ, ще получат подобрени възможности за наземна атака, позволявайки им по-активна роля, а удължаването на живота им с 10 години ефективно ще създаде две допълнителни ескадрили.

Асиметричните военни кампании ще се нуждаят от по-малък калибър боеприпаси, като акциите на германския оръжеен специалист Rheinmetall AG поскъпнаха с над 8% след атаките в Париж. Шведската Saab пък спечели поръчка във вторник за доставката на ръчни гранатохвъргачки на австрийските въоръжени сили от следващата година.

Киберсигурността е другият основен фокус на обявените разходи, като Великобритания заяви във вторник, че ще отдели 1,9 млрд. паунда през следващите пет години за борба с използването на интернет от страна на „Ислямска държава“ за планиране, пропаганда и онлайн атаки, създавайки специализиран отдел за следене на комуникациите на групировката.

НАТО също тества киберзащита, създадена за противодействие на държави и терористи, включително чрез едноседмични тестове със симулирани интернет атаки срещу военни радари.

Американските компании също ще спечелят от въоръжаването на Европа, като два от трите нови големи ангажимента за разходи, обявени от Камерън, включват трансатлантически сделки. Boeing спечели договор за девет морски патрулни самолета Р8, оборудвани с торпедо, а 600 бронирани превозни средства тип Scout, създадени от General Dynamics Corp., ще формират ядрото на новата „ударна бригада“ до 2025 г.

Новият фокус обаче доведе и до съкращения. Великобритания планира да спести 11 млрд. паунда от военни и разузнавателни операции, за да финансира новото оборудване, заяви Камерън, включително чрез продажба на земя и съкращаване на цивилни работни места.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:50 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 7 rate down comment 2
ing5rov
преди 8 години
Мдаа...кой поръчал атентатите...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още