Заради спадащите цени на тока и значителни отписвания най-големият германски енергиен концерн Eon се срина в зоната за загубите. Само през летните месеци загубата надхвърли 7 млрд. евро.
Тримесечието е „много динамично и богато на събития“, а средата остава „изключително трудна“, казва финансовият директор Михаел Зен, цитиран от DPA. След първите девет месеца загубата възлиза на 5,7 млрд. евро. Eon потвърди и песимистичната си прогноза за края на годината. Въпреки това концернът държи на обещанието си да плати дивидент от по 50 цента на акция.
Нетната загуба от 7,25 млрд. евро за периода между юли и края на септември се обяснява със счетоводни обезценки и корекции на стойността в бизнеса с конвенционални централи, които са на стойност 8,3 млрд. евро. Причината за това е общият чувствителен спад на цените на суровините и енергията на глобалните пазари, както и положението на пазара за електрическа енергия. Още през миналата година точно заради това Eon се срина в зоната на загубата.
През тримесечието между юли и септември приходите са за почти 27 млрд. евро. Без отчитане на специалните ефекти обаче компанията е на печалба, като за деветте месеца тя е 962 млн. евро спрямо 1,37 млрд. евро година по-рано.
Eon, подобно на конкурентите си, е засегнат от спадащите цени на едро и печели все по-малко от своите конвенционални електроцентрали. Нетната печалба преди данъци и такси (Ebitda) пада от януари до септември с почти една пета до 5,4 млрд. евро.
В оперативния бизнес Eon обаче напредва доста добре, тъй като вече са в действие два крайбрежни вятърни парка в Северно море, както и един проект за ТЕЦ в Русия.
Eon се бори с високата си задлъжнялост. В края на третото тримесечие нетните дългове на концерна са в размер на около 31 млрд. евро. Дружеството трябва да се справи с падащи печалби поради отслабващия бизнес на въглищните и газовите електроцентрали.
В допълнение и разходите за поетапното излизане на Германия от ядрената енергетика натоварват най-голямата в страната компания за комунални услуги. Високата задлъжнялост няма да се промени и от продажбата на испанския и португалския бизнес на австралийския инвеститор Macquarie за 2,5 млрд. евро. Освен тази очаквана от експертите сделка компанията проучва и възможността за продажба на бизнеса си в Италия.
Припомняме, че Eon се раздели със собствеността си в дъщерната фирма Е.ОН България (в която държеше 100%) през 2011 г. Купувач стана чешката фирма Енерго-Про, която плати 133 млн. евро. През 2004 г. E.ON купи по 67% от електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица за 140,7 млн. евро по време на приватизацията на българския енергиен пазар. Наследници на двете дружества бяха Е.ОН България Мрежи АД и Е.ОН България Продажби АД. От сливането на двете компании бе образувано Е.ОН България.