За първи път Великобритания обвърза членството си в Европейския съюз (ЕС) с националната сигурност. Това става в навечерието на представянето на плана на премиера Дейвид Камерън за оставане на страната му в ЕС, съобщава FT.
Днес британският премиер трябва да представи на председателя на Съвета на ЕС Доналд Туск исканията си за реформи в ЕС, за да остане страната му в съюза. Едно от ключовите искания е Лондон да отказва помощи на имигранти от ЕС на Острова, ако не са живели в страната за период от 4 години.
Повечето му предложения изискват промяна в договорите за ЕС, което среща съпротивата на Германия, Франция и Италия.
Камерън пояснява, че първата му цел е “да защити единния пазар за Великобритания и другите държави извън еврозоната”. Втората е свързана с подобряване на конкурентоспособността на целия съюз чрез намаляване на общата тежест върху бизнеса.
Великобритания се противопоставя и на идеята за все по-тесен съюз и настоява да се засили ролята на националните парламенти в европейското законотворчество.
Европейски дипломати коментират, че Лондон се опитва да спъне програмата за реформи. Предложенията на Великобритания вероятно ще бъдат обсъдени на специална среща на върха на ЕС в началото на следващата година.
Изданието отбелязва, че въпреки заплахите на Камерън, че ще подготви излизането на Великобритания от ЕС, той започва да звучи, сякаш подготвя кампания за оставане на страната в общността, особено след обвързването на членството с националната сигурност.
преди 9 години Да си призная, очаквах Камерън да бъде по-твърд в днешната си реч. Така направените от него предложения за реформи са доста основателни. Разбира се когато става въпрос за британците, винаги трябва да се има едно наум. Въпросът сега е до каква степен Европа е готова да приеме тези предложения? Не съм сигурен, че има голямо желание да се пристъпва към такъв период, знаейки в какво състояние в момента е Съюза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар