Словения планира да работи с частни охранителни фирми, които да ѝ помогнат да се справи с управлението на потока от хиляди имигранти, които преминават през територията на страната към Северна Европа, обяви високопоставен представител на властите, цитиран от Ройтерс.
Повече от 76 хил. имигранти пристигнаха в Словения от Хърватия през последните 10 дни. Повече от 9000 от тях пък все още бяха в страната в понеделник, надявайки се да успеят да стигнат до Австрия до края на деня, докато много други бяха на път за Словения, минавайки през Хърватия и Сърбия.
Извънредната мярка беше обявена след като премиерът Миро Церар нарече бежанската криза най-голямото предизвикателство в историята на Европейския съюз (ЕС).
Отново в понеделник около 2000 имигранти чакаха в кално поле на границата с Хърватия пристигането на словенските автобуси, които да ги закарат до близкия бежански лагер, където да бъдат регистрирани и да получат разрешение да продължат пътуването си на север.
“Всичките ми най-близки и скъпи хора напуснаха Сирия и семейството ми прави същото. Там вече не е безопасно”, коментира 20-годишният Башир, който учи филмово изкуство в сирийския град Рака. “Искам да довърша образованието си в Норвегия или Финландия и да си намеря прилична работа”.
Афганистанският учител Али Хусани, който е на 35 години, твърди, че иска да отиде в Германия заедно с жена си и техния шестмесечен син.
“Притеснявам се, че Германия може да ни изпрати обратно вкъщи. Това няма да е честно”, коментира той. “Афганистан е в същата ситуация като Сирия… Талибаните убиха брат ми и ще убият и мен, ако се върна”.
Словения, най-малката държава по маршрута на бежанците, вече призова армията да помогне на полицията да се справи с потока от хора. Други страни от ЕС обещаха да изпратят общо 400 полицаи до края на тази седмица, които също да помогнат.
През последните 24 часа 8000 имигранти пристигнаха в Сърбия, насочвайки се към Северна Европа, твърдят от агенцията за бежанците на ООН.