Китай планира да внесе средства в инвестиционния план на Европейската комисия (известен като плана "Юнкер"), чиято обща стойност е 315 млрд. евро. Това става ясно след среща на Търговско-икономическия диалог на високо равнище, посветена на търговските отношения между ЕС и Китай, провела се в Пекин, съобщава Европейската комисия.
Китай е първата държава извън общността, която заявява своята готовност да допринесе за реализацията на амбициозните планове за инвестиции, които заяви председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер при встъпването си в длъжност в края на миналата година.
Освен участие в плана "Юнкер", Пекин като цяло проявява интерес към инвестиции в Европа, стана ясно още от срещата между вицепремиера на Китай Ма Кай и комисарят, отговарящ за заетостта, конкуренцията и инвестициите Юрки Катайнен.
За целта ще бъде създадена съвместна работна група, която да подобри сътрудничеството между ЕС и Китай по отношение на всички аспекти на инвестициите. В нея ще участва експерти от ЕК, Китай и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). От Брюксел коментират, че ЕИБ е един от стратегическите им партньори в реализацията на плана за инвестиции на Жан-Клод Юнкер.
Пленът "Юнкер" има три основни цели – премахване на затрудненията пред инвестициите, техническа помощ пред инвестиционните проекти, както и по-ефективното използване на съществуващите финансови ресурси.
Изчисленията на ЕК са, че планът може да допринесе с между 330 млрд. евро и 410 млрд. евро към брутния вътрешен продукт на ЕС, както и да създаде между 1 млн. и 1,3 млн. нови работни места през следващите години.
До този момент девет държави от ЕС, сред които и България, са заявили желание да внесат средства във фонда. Най-голямата сума ще отдели Великобритания – 8,5 млрд. евро, следват Германия, Франция, Полша и Италия – по 8 млрд. евро, и Испания - 1,5 млрд. евро. Словакия ще даде 400 млн. евро, България – 100 млн. евро и Люксембург – 80 млн. евро.