Автобуси с бежанци са пристигнали на унгарско-австрийската граница рано тази сутрин, след като Виена обяви, че с Берлин са решили да приемат хилядите мигранти, които искат да влязат на тяхна територия, съобщава Financial Times.
Късно снощи унгарското правителство съобщи, че около стотина автобуса ще превозят мигрантите от лагера им на централната жп гара в Будапеща. Други около 1 200 души тръгнаха пеша към Западна Европа.
Малко след 2 ч сутринта бежанците започнаха да се качват по автобусите, след като властите капитулираха заради сблъсъците от по-рано. Австрийският Червен кръст очаква между 800 и 1 500 души да пристигнат в приемния център в Никелсдорф на границата с Унгария.
"Заради днешната извънредна ситуация на границата с Унгария, Австрия и Германия са съгласни в този случай за продължаване на пътуването на бежанците”, коментира от страницата си във Facebook австрийският канцлер Вернер Файман.
Много от хората се отнасяха подозрително към автобусите и се опасяваха, че те ще ги отведат в най-близкия бежански лагер, който напуснаха по-рано, за да тръгнат към Будапеща.
Унгария се превърна в най-горещия център на бежанската криза в Европа през последните седмици, тъй като властите се опитваха да осуетят заминаването на бежанците към Австрия и Германия.
Много мигранти отказват да се регистрират за убежище в Унгария, както се изисква по закон, а и унгарските власти нямат намерение да ги приветстват с добре дошли. Тази седмица министър-председателят Виктор Орбан нападна Германия и обвини страната за бежанската криза, която определи като “германски проблем”.
Протестите на мигрантите в Будапеща се проведоха на фона на възобновения дебат между европейските лидери за по-координиран подход към кризата. Дори премиерът на Великобритания Дейвид Камерън отстъпи пред натиска и заяви, че страната му ще приеме още около 4 хил. сирийци.
Източноевропейските лидери обаче продължават да се противопоставят на задължителните бежански квоти в Европейския съюз (ЕС), които Европейската комисия (ЕК) смята отново да предложи през следващата седмица. Този път става въпрос за преразпределянето на около 160 хил. души.
Някои от лидерите на държавите от ЕС обаче смекчават позицията си по отношение на бежанците. "Ако сме научили нещо от последните три - четири седмици, това е, че няма да преодолеем кризата, ако продължаваме да се сочим с пръст един друг", коментира пред репортери Франк-Валтер Щайнмайер, министър на външните работи на Германия.
ЕС вече признава, че системата за регистрация на мигрантите не работи, а много от лидерите искат спешно изработване на единна система за убежището и по-бързо връщане на нелегалните икономически мигранти у дома, ако страните им са безопасни.
Същевременно канцлерът на Германия Ангела Меркел е коментирала пред германската преса, че страната й може да се справи с рекордния приток на бежанци без да увеличава данъците и без да излага на опасност целта си за балансиран бюджет, съобщава БТА.
Със своята относително либерална политика за предоставяне на убежище и с щедрите си помощи и осигуровки Германия е най-големият "гостоприемник" в ЕС на хората, бягащи от войните в Близкия изток и Северна Африка и от бедността в Източна Европа. Берлин очаква през тази година 800 хил. кандидати за убежище. Само през август в Германия са влезли рекордните 104 460 кандидати за убежище.
Заради този приток правителството планира да въведе допълнителен бюджет, за да освободи средства за бежанците и да помогне на градовете на фронтовата линия, които вече се затрудняват да финансират подслона и медицинските грижи на новопристигналите.
"Няма да увеличаваме данъците. И все още имаме цел за балансиран бюджет без нов дълг", уверява Меркел.
Благодарение на по-големите от очакваното данъчни постъпления и на неочакваните печалби от продажбата на честотите за мобилни телефони германското правителство може да похарчи допълнителни средства в размер на 5 милиарда евро тази година, заявяват германски представители.
Обръщайки се към Европа, в интервюто Меркел призовава бежанците да бъдат разпределени по-справедливо из страните от ЕС като част от общата европейска стратегия за справяне с безпрецедентната миграционна криза. "Цялата система трябва да бъде обновена и подобрена", казва Меркел и добавя, че задачите и бремето трябва да се разпределят по-справедливо.