Производствената активност в еврозоната отчита спад през миналия месец, въпреки лекото повишение на производствените цени, съобщава Ройтерс. Това увеличава трудностите пред Европейската централна банка (ЕЦБ) в опитите ѝ за стимулиране на експанзията и инфлацията, показва проучване.
Разочароващите данни, представени във вторник, идват почти половина година, след като ЕЦБ започна да влива по 60 млрд. евро свежи пари месечно в икономиката и ден. Вчера пък първите данни показаха, че инфлацията в 19-членния съюз е само 0,2%.
С инфлация много под целевия таван от 2% на ЕЦБ има все по-голям шанс да се наложи централната банка да удължи програмата си за стимулиране след планирания ѝ край през септември 2016 г.
Според Markit съставният PMI индекс – единната мярка за активността в секторите на производството и услугите, е достигнал 52,3 пункта през миналия месец, което е под по-ранните прогнози, че ще се задържи на нивото от 52,4 пункта от юли. Резултатите обаче все пак са над границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването в сектора.
Индексът, който измерва производството и е част от съставния PMI индекс, отчита ръст до 53,9 пункта от 53,6 пункта, което е над предишните прогнози за 53,8 пункта.
„Холандия, Италия и Ирландия продължават да се представят най-впечатляващо“, казва Роб Добсън, старши икономист в Markit. “Въпреки че има признаци за охлаждане на производствения ръст в тези страни, това до голяма степен се компенсира от стабилното забързване в Германия, което предполага, че промишленият двигател на региона поема по-голямата част от натиска върху растежа“.
По-рано индексът PMI на Германия, най-голямата икономика в Европа, скочи до 53,3 пункта от 51,8 пункта през юли.
Подиндексът, който покрива производствените цени в еврозоната, се повиши до 50,5 пункта от 50,4 пункта.