Всяка година държавите от Европейския съюз (ЕС) разхищават 22 млн. тона хранителни продукти, съобщава Ройтерс, като се позовава на проучване, спонсорирано от Европейската комисия.
Анализът се базира на данни за употребата на вода и хранителни продукти в шест държави от ЕС – Дания, Великобритания, Холандия, Финландия, Германия и Румъния, а целта му е да бъдат проучени загубите на ресурси в общността.
Държавата, в която се разхищават най-много хранителни продукти е Великобритания, сочат данните. На обратния полюс пък е Румъния.
Проучването обаче показва, че 80% от разхищенията на храни могат да бъдат избегнати. Затова и препоръките на анализаторите са хората да бъдат обучавани как да пазаруват по-внимателно, така че да не бъдат изхвърляни такива големи количества храни. По този начин те ще намалят своите разходи, а и отражението върху околната среда ще бъде положително, смятат те.
Сред най-често разхищаваните храни са плодовете, зеленчуците и зърнените храни, защото те имат по-кратък срок на годност, става ясно още от проучването.
преди 9 години евала а така, а в Буркина Фасо тея дет чукат камъни и берат памук на ръка взимат по 50 евро на година и в още коджа държави по широкия свят. Те тва е за европейските лакеи барабар с американските таласъми къде преебват останалия свят, за да може да се задавят с ядене, а другите да не могат да сколасат двата края (ше строим палати за богатите и да го духат бедните) отговор Сигнализирай за неуместен коментар