Кризата с дълговете на Гърция е спестила на германското правителство около 100 млрд. евро от по-ниски разходи по заеми, тъй като инвеститорите са търсели сигурност, залагайки на германските ценни книжа, съобщава BBC, базирайки се на скорошно проучване.
Дори ако Гърция обяви дефолт по дълга си, Германия все пак ще спечели, твърди германският институт IWH.
Гърция се надява да достигне до споразумение с кредиторите си по третия спасителен заем на стойност 86 млрд. евро през тази седмица.
До момента Германия е предоставила 90 млрд. финансиране и иска по-строги условия за нова сделка.
Гърция пропусна две ключови плащания към Международния валутен фонд (МВФ) през юни и юли преди да бъде достигнато до сделка за мостов кредит, предложена от лидерите на ЕС.
Условията по третия спасителен заем трябва да бъдат договорени преди 20 август, когато е следващата вноска на Гърция към Европейската централна банка (ЕЦБ), като Германия изисква строги реформи от страна на гръцкото правителство.
Последното проучване на Halle Institute for Economic Research обаче сочи, че Германия е спестила повече от 3% от брутния си вътрешен продукт (БВП) между 2010 и 2015 г., до голяма степен заради гръцката криза с дълговете.
Гърция получи първия си спасителен заем от ЕС и МВФ през 2010 г., като оттогава през последните пет години Германия осигурява финансиране чрез директни плащания, МВФ или Европейския механизъм за стабилност.
Изследването на IWH обаче сочи, че всеки път, което е имало бум на гръцката криза през тази година и по-голяма вероятност Гърция да излезе от еврозоната, доходността по германските държавни ценни книжа е спадала. Когато обаче новините са били по-добри, доходността по облигациите се е повишавала.
Дори ако ситуацията внезапно се успокои, Германия вероятно ще продължи да се възползва от нея, твърди IWH, тъй като падежите на средносрочните и дългосрочните държавни ценни книжа, издадени през последните години, са все още далеч във времето.