Британското правителство заяви, че е продало 5,4% от капитала на Royal Bank of Scotland Group PLC (RBS) за 2,08 млрд. паунда, предава MarketWatch. С този ход властите сложиха началото на дългоочакваната приватизация на финансовата институция.
След продажбата участието на британската държава в Royal Bank of Scotland се съкрати до 72,9%. Правителството няма да продава още от акциите си в банката в следващите поне 90 дни.
Продажбата е станала на цена от 330 пенса за ценна книга, с 2,25% по-евтино от цената, с която акциите на банката затвориха в понеделник, съобщи UK Financial Investments Ltd., компанията, която управлява участията в банки на британското правителство.
Желаещите да закупят от дяловете са били с 2,4 пъти повече от самите акции, като мнозинството от купувачите са краткосрочни инвеститори, твърдят източници, запознати с въпроса, пред MarketWatch.
Така се оказва, че страната е понесла загуба от 1,1 милиарда лири (1,7 милиарда долара) при първата продажба на акциите, с което си навлече обвинения от опозиционните политици за ненужно прибързаната и скъпа приватизация.
Държавата наистина получи 2,1 млрд. лири, но загуби значителна сума по първия от многото пакети акции, които ще бъдат продадени. Общо към момента загубите от вложенията в банката възлизат на 15 милиарда лири.
Акциите на банката поевтиняха с 0,8% в ранните часове на търговията в Лондон.
Продажбата на акциите, които британското правителство придоби, за да спаси банката в кризисната 2008 г., беше приветствана от главния изпълнителен директор на финансовата институция Рос Макеван.
„Това е важен момент, който отразява напредъка, който правим, за да станем по-силна, по-опростена и по-справедлива банка. Има още какво да се направи, но ние сме решени да изградим банка, с която страната да се гордее“, каза още той.
Правителството на Великобритания наля 45,5 млрд. паунда във финансовата институция, за да я спаси, като заплати по 5 паунда за акция. Това означава, че британските данъкоплатци реализират капиталова загуба от настоящата продажба.
Мярката се оценява като правилна за британската икономика от министъра на финансите на Великобритания Джордж Осбърн.
„Аз не бях министърът, който спаси RBS, но аз съм настоящият министър, отговорен за това да се направят верните неща за британската икономика“, заяви той. „Най-лесно е да не се вземе това трудно решение и RBS да остане в държавни ръце, но правилното действие за икономиката и данъкоплатците е да започнем разпродажбата на нашия дял“, каза още финансовият министър на Великобритания.
Озбърн все пак приветства продажбата като "важна първа стъпка във връщането на банката към частна собственост" и заяви, че е било правилно да се започне продажбата при загуба спрямо цената, платена за акциите през 2008 година.
Вчера стана ясно, че британското правителство е намалило дела си в Lloyds Banking Group PLC с още един процентен пункт до 13,99%. Сделките са били сключени в петък, а цената не беше оповестена официално. Lloyds също беше спасена от правителството на Великобритания по време на финансовата криза.