Петролната компания Royal Dutch Shell Plc, която купува конкурента си BG Group Plc за повече от 70 млрд. долара, заяви, че планира да съкрати 6500 работни места през тази година и да намали капиталовите си инвестиции с 7 млрд. долара, съобщава Bloomberg.
Shell определя плановете според „продължителния спад“, заяви компанията в четвъртък. Заявеният ангажимент за дивиденти остава непроменен от 1,88 долара на акция през тази година, като през 2016 г. сумата също ще бъде най-малко толкова, каза още компанията.
Печалбата за второто тримесечие, коригирана спрямо еднократните ефекти и инвентарните промени, е спаднала до 3,8 млрд. долара от 6,1 млрд. долара преди година, заяви базираната в Хага компания. Това все пак надвишава средната оценка на 16 анализатори, анкетирани от Bloomberg.
Компанията обяви подобрени маржове на рафинираните продукти и силни резултати надолу по веригата, където печалбата се е увеличила повече от два пъти от 1,3 млрд. долара до 3 млрд. долара. Това компенсира влиянието на силно понижените цени на суровия петрол, които в момента се равняват на 53 долара на барел, съобщава Financial Times.
Печалбата от проучвания и добив е спаднала със 78% до 1 млрд. долара, а американското подразделение също е претърпяло загуба. Добивът е намалял с 11% до 2,7 млн. барела на ден спрямо миналата година.
В изявление по повод последните развития в придобиването на BG Group Shell заяви, че споразумението е „на път“, а слятата компания ще бъде преобразувана след завършването на сделката.
„Трябва да бъдем устойчиви в свят, в който цените на петрола ще останат ниски за известно време, докато в същото време следим за възстановяване“, заяви Бен ван Бюрден, главният изпълнителен директор на Shell. “Предприемаме благоразумен подход, използвайки силни финансови механизми, за да управляваме този спад.“
„Ще преобразуваме компанията, щом приключим със сделката. Това ще включва понижаване на разходите за проучвания, преразглеждане на разпределението на капитала в дългосрочен план и продажби на активи. Така би трябвало да се концентрираме върху по-малко, но по-стойности позиции, където можем да приложим ноу-хау с по-добра икономия на мащаба“, добави ван Бюрден.
Най-големите петролни компании в света се фокусират върху нефтопреработвателните си бизнеси, чиито мащаби ограничаваха през последните пет години, опитвайки се да компенсират по-слабите печалби от продажбата на суров петрол. Сривът на цените на петрола принуди Shell, BP Plc и други производители да намалят разходите си и да отложат проекти, за да заздравят балансите си.
Суровият петрол поевтиня с около 50% през последната година. Макар че това се отрази изключително негативно върху печалбата, рафинериите от своя страна имат възможност да купуват по-евтин суров материал. По-ниските цени ускориха и търсенето на горива, включително бензин и дизел.
Shell очаква цените на петрола да се вдигнат до 90 долара на барел до 2018 г., оправдавайки премията от 50%, която компанията предложи, за да купи BG, се посочва в изявление от 8 април.
преди 9 години еми тишина ше е, кво да е, те тея с *** на тея цени може да издържат още доста дълго ама ше изпопадат другите преди тях ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Хааахаха... Ако редакторите бяха си направят гъба и бяха сменили в тази статия името на Royal Dutch Shell с Роснефт, вече щяха да се нанизали поне 30-тина коментара с цветисти описания на руската закъсвация и как на *** му се незнаквоси близка роднина... А сега - тишинааа... хаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар