Основният борсов пазар в Гърция – Атинската фондова борса, се очаква да отвори отново в някакъв момент през тази седмица, което ще маркира постепенното връщане към нормалността в закъсалата средиземноморска страна.
"Възобновяването на пазара несъмнено ще изпрати положителен сигнал по отношение на бавното връщане на поне някакво подобие на нормалност в Гърция", посочват пред CNBC валутните анализатори на Rabobank.
Късно вечерта във вторник гръцкият регулатор на ценните книжа обяви, че ще реши в сряда датата за възобновяване на търговия, което означава, че пазарът може да отвори в четвъртък, пише Ройтерс.
Какво обаче да очакваме от възобновяването на търговията с ценни книжа в Гърция?
Атина вече предприе принудителна триседмична банкова ваканция и строги ограничения за тегленето на пари в брой, тъй като гръцките власти се бореха да осигурят сделка с кредиторите от еврозоната и Международния валутен фонд (МВФ).
Фондовият пазар в Атина затвори при 797,52 пункта, с 30% надолу за 2015 г. и далеч под 5 178,83 пункта, отчетени в края на 2007 г. преди избухването на финансовата криза в страната.
В понеделник банките в страната отвориха отново, след като Гърция се приближи до преговорите за спасителния пакет на стойност 86 млрд. евро, който върна надеждите сред инвеститорите и гърците за по-голяма стабилност.
Банките и имотните компании вероятно ще бъдат засегнати най-тежко на фона на нестабилността на банковата система, водена от ограниченията за ликвидността, поставени от Европейската централна банка. Благодарение на премахването на част от контрола върху капитала гръцките фирми вече могат да правят чуждестранни плащания, което означава, че може да бъде подновен вноса на суровини, материали и други стоки. Но дори и най-оптимистично настроените инвеститори биха могли да бъдат основателно нервни при положение, че трети спасителен пакет на страната все още предстои да бъде договорен.
Неотдавнашните проблеми на Гърция се върнаха на дневен ред в неделя, след като за около седмица слязоха от светлината на прожекторите.
Според публикация на влиятелния гръцки вестник Kathimerini бившият финансов министър Янис Варуфакис и бившият министър на енергетиката Панайотис Лафазанис са работили по план Б за това как да се излезе от еврото и да се премине към драхмата. "Имахме намерение да създадем тайни сметки, свързани с всеки личен данъчен номер, без да кажем на никого... С натискането на едно копче щяхме да можем да издаваме пин код на всеки данъкоплатец", заявява в таен разговор Варуфакис.
Осъществяване на плановете за завръщане към драхмата, предвид нестабилното състояние на отношенията на Гърция с еврозоната през тази година, не изглежда като най-опасния или неочаквания ход. Основният проблем при подобно развитие би била политическата цена, която Европейският съюз би платил на фона на нестабилността и в други средиземноморски страни, като Италия, Португалия и Испания.