IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Политическата буря в Атина отсега е програмирана

Под натиска на реалността Ципрас рязко смени тактиката на преговори, отбелязва в коментар за DW Спирос Москову

18:37 | 12.07.15 г. 4
Политическата буря в Атина отсега е програмирана

Политическата буря в Атина отсега е програмирана, независимо от изхода на преговорите с кредиторите. Това се казва в коментар на Спирос Москову, публикуван от Deutsche Welle.

По-високи данъци, по-ниски пенсии, приватизация, свиване на разходите за отбрана: това са основните мерки в новото предложение на гръцкото правителство към международните кредитори. Или ако трябва да обобщим офертата, Атина предлага икономии, лишения и финансова дисциплина. Зад обещанието прозира надеждата, че ще последват мощна инвестиционна програма за задвижване на гръцката икономика и преструктуриране на гръцкия дълг. 

Но това е същият онзи микс от мерки за икономии и реформи, който популисткото гръцко правителство определяше като "отровен" през всичките пет месеца на безплодни преговори с кредиторите. С малки изключения, обещаваното сега е същото, което това правителство отказваше да приеме, преди да бъдат прекъснати преговорите преди две седмици, и което гръцките избиратели категорично отхвърлиха на референдума преди една седмица.

Внезапната метаморфоза на правителството на премиера Ципрас обаче не се дължи на някакво божествено просветление. В случая става въпрос по-скоро за класически случай на опитомяване: до края на януари т. г. „Сириза“ беше една груба и безогледна опозиция, а след спечелването на парламентарните избори тя се превърна в непокорна опозиция спрямо всички останали в Европа. И чак сега, малко преди да настъпи тоталният финансов срив на страната, управляващите решиха да започнат да играят ролята на управляваща партия, в която те отдавна вече трябваше да са влезли.

Ципрас изглежда става все по-разумен. Чак сега, след като гръцките банки трябваше да затворят, а пенсионерите да започнат да се редят на опашки пред банкоматите. Сега той се опитва да постигне национален консенсус с проевропейските опозиционни партии и временно да тушира изблиците на гняв. Сега Ципрас представя на кредиторите техните собствени предложения, които само до вчера категорично отказваше да приеме.

Напълно възможно е тези предложения на първо време да се харесат на институциите, които и този път да спасят Гърция от фалит. Проблематично обаче си остава изпълнението на обещаното: тъй като обещаваните реформи не са резултат от вътрешно политическо убеждение относно тяхната необходимост. Точно обратното - те влизат в остро противоречие с предизборните обещания и политическия мироглед на двамата коалиционни партньори в управлението.

Те наистина пропагандират справедливост и достойнство, но в същото време консервират един болен и раздут до безкрайност обществен сектор, циментирайки облагите и връзкарството в гръцкото общество. Неслучайно двама от министрите на Ципрас отказаха да подпишат искането към парламента да одобри предлаганите реформи - министърът на отбраната и председател на десния коалиционен партньор „Анел“, Панос Каменос и енергийният министър от крайнолявото течение в „Сириза“, Панайотис Лафазанис.

Но дори и да допуснем, че най-новият план на премиера Ципрас ще проработи и тъй нареченият Grexit ще бъде предотвратен, политическата буря в Гърция отсега е програмирана.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:15 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 7
Атанасио
преди 9 години
Омръзна ми всичко поради проста причина обяснена от бившият банкер - ''Реалният БВП ще трябва да нарасне повече от два пъти от прогнозираните равнища, за да може съотношението на държавния дълг към БВП първо да се стабилизира, а след това и да намалее'' - http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/тоест обяснението е ,че има таван на БВП - икономическият растеж не може да е безкраен и г-н Хитов (доктор по икономика и преподавател в УНСС ) го обяснява прекрасно 2009год. - http://***.investor.bg/blogosfera/363/a/svetyt--v-recesiia-ili-v-sistemna-kriza-92906/подробно тук - http://krizata.blog.bg/history/2011/01/16/prichini-za-globalnata-ikonomicheska-kriza-obnoven-tekst.668684Става въпрос за криза на системата и проф. Джефри Сакс също говори за реформи и устойчиво развитие изискващо дълбока реформа на световната финансова система - http://darikfinance.bg/***/111777#comments
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 1
съни(тя)
преди 9 години
"Неслучайно двама от министрите на Ципрас отказаха да подпишат искането към парламента да одобри предлаганите реформи - министърът на отбраната и председател на десния коалиционен партньор Анел, Панос Каменос и енергийният министър от крайнолявото течение в Сириза, Панайотис Лафазанис."Проверявайте си източниците на информация.Двамата министри, които са се въздържали при гласуването са Панайотис Лафазанис и Димитрис Стратулис.Коалиционният партьор на Сириза - АНЕЛ - са гласували всички "Да", вкл. и соченият Каменос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 29
Stefan--L
преди 9 години
Политическата буря в Атина отсега е програмирана -това е точно така ! Както беше програмирано свалянето на Моар Маркадафи както беше планиран и майдана в Украйна сега на неодобното правителство на Ципрас трябва да бъде свалена от ЕС и САЩ как така Гърция ще сътрудничи с Русия ! Сега ще спретнат както беше у нас Жан Виденова зима
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 5
Mesoiadess
преди 9 години
Така е - следва политическа буря , референдуми и късане на споразумения .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още