Италианската икономика постепенно излиза от своята най-продължителна рецесия от десетилетия насам. Премиерът Матео Ренци обаче трябва да натисне здраво чрез амбициозната си програма за реформи и да овладее структурните слабости на страната, за да възроди устойчивия растеж, заяви в нов доклад Международният валутен фонд (МВФ).
В годишното си изследване Фондът потвърди прогнозата си за растежа на Италия от 0,7% през 2015 г. и 1,2% през 2016 г., предава The Wall Street Journal.
МВФ призова Рим да използва сегашния "прозорец на възможностите", за да продължи с по-дълбоки реформи в посока преразглеждане на политическата и икономическата система на Италия.
Институцията обаче подчерта, че стагнацията и слабата инфлация може да усложнят усилията за намаляване на огромния дълг на Италия, надхвърлящ 2 трлн. евро. Тя също така заяви, че гръцката дългова криза "може да има значително въздействие върху Италия чрез косвени ефекти", макар че преките такива ще са ограничени.
"Възстановяването все още е крехко и перспективите се спъват от структурните проблеми, високата безработица, слабите баланси и повишения публичен дълг", се казва в доклада.
Матео Ренци обеща широкообхватен "ремонт", включително цялостна реформа на публичната администрация, инфраструктурата, съдебната система и данъчния кодекс. Въпреки това политическият консенсус в страната вече не изглежда толкова силен, колкото когато водената от него Демократическа партия спечели изненадващите 41% в изборите за Европейски парламент през миналата година.
Разочароващото представяне на местните избори през май показа, че партията на Ренци е много уязвима към нарастващата подкрепа за популистките партии, като противопоставящата се на строгите икономии "Пет звезди" на бившия комик Бепе Грило.
МВФ призна, че младият премиер на Италия е подел смела програма, но добави, че някои от неговите идеи за структурни реформи може и да не бъдат изпълнени изцяло. Проблем е и ниската производителност, слабото търсене и крехките публични и частни баланси.