Най-големите финансови институции в Европа трябва да преминат стрес тестовете на Европейската централна банка (ЕЦБ) през 2016 г., за да се потвърди надеждността на тяхната работа. Това заяви в интервю за германския вестник Welt am Sonntag Даниел Нуи, ръководител на Европейския банков регулатор – структурата на ЕЦБ, която отговаря за надзора на кредитните институции в еврозоната.
"През следващата година отново в публичен формат ще се проведе цялостен стрес тест", каза Нуи. По думите ѝ симулацията на тежка финансова и икономическа криза може да не обхване всички 123 европейски кредитни институции, които са под прекия контрол на ЕЦБ в момента.
Ръководителят на Европейския банков регулатор не изключи възможността за отделни проверки в случай на секторни финансови рискове.
Същевременно има постоянно по-малки, целеви тестове с оглед на определени рискове. "Винаги, когато поставяме на банките въпроса "Какво би станало, ако...", това представлява и един стрес тест", заяви Нуи.
Тя коментира и проблема със стабилността на гръцките банки, особено на фона на продължаващото изтичане на капитали от средиземноморската страна и зависимостта ѝ от финансирането, предоставяно от Гръцката централна банка по линия на ЕЦБ.
"През последните няколко години гръцките надзорни органи свършиха добра работа във връзка с рекапитализацията и преструктурирането на финансовия сектор. Това се вижда и в резултатите от нашия стрес тест", каза тя, добавяйки, че никога преди банките в Гърция не са били "толкова добре подготвени" за кризата във финансовия пазар.